Kriminalisté zadrželi muže, který prodával závadný alkohol

Datum: 28.02.2014 | Autor: kpt. JUDr. Dana Čírtková

Kriminalisté z oddělení obecné kriminality územního odboru Žďár nad Sázavou vyšetřují od nedělního večera případ podezření na otravu methylalkoholem.
 

V neděli 23. února v odpoledních hodinách hospitalizovali v nemocnici v Novém Městě na Moravě osmapadesátiletého muže z obce na Žďársku. Muž byl ve velmi vážném zdravotním stavu a projevovaly se u něho příznaky, které odpovídaly otravě methylalkoholem. Provedená odborná vyšetření pak ještě tentýž den skutečně potvrdila, že muž zkonzumoval alkohol s vysokým obsahem methanolu. Případ si proto okamžitě převzali kriminalisté z oddělení obecné kriminality územního odboru ve Žďáře nad Sázavou, kteří zahájili rozsáhlé šetření s cílem zjistit, jaké lihoviny hospitalizovaný muž v poslední době konzumoval, kde je konzumoval a současně pátrali také po původu tohoto alkoholu. Kriminalisté zahájili úkony trestního řízení proti neznámému pachateli pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty.
 
Kriminalisté důkladně prověřili všechny zjištěné skutečnosti, zejména k místům a osobám, s nimiž se muž v poslední době stýkal. Podařilo se zjistit, kde muž alkohol konzumoval. Muž závadný alkohol požil u svého známého, se kterým se stýkal. Proto se šetření vedlo směrem ke zjištění odkud závadný alkohol pochází.
 
Na základě všech provedených šetření se podařilo ve velice krátké době ustanovit podezřelou osobu, od které mohl závadný alkohol pocházet. Kriminalisté proto s předchozím souhlasem státního zástupce zadrželi v pondělí 24. února sedmatřicetiletého muže z obce na Žďársku. Jedná se o soukromého podnikatele podnikajícího v režimu osoby samostatně výdělečně činné. Tento muž v únoru letošního roku prodal nejméně ve dvou případech jedno balení s patnácti lahvemi vodky s označením Likérky Drak jinému muži do provozovny v obci na Žďársku. Právě tento alkohol poškozený konzumoval se svým známým, naposledy ještě v sobotu 22. února. Poté se u něho začaly projevovat vážné zdravotní potíže, které vyvrcholily v neděli nutností hospitalizace.
 
Kriminalisté zadrženého muže vyslechli a provedli také domovní prohlídky a prohlídky nebytových prostor v místě trvalého a skutečného bydliště zadrženého muže. Jednalo se o dvě lokality na Žďársku, když  místo trvalého bydliště bylo současně místem mužova podnikání.
 
„Při domovních prohlídkách jsme zajistili velké množství podezřelého alkoholu, který byl jednak uložen v barelech a jednak ve skleněných  lahvích. Podařilo se nám zajistit 42 plastových kanystrů o objemu šesti litrů s obsahem vodky jemné a 660 skleněných lahví o obsahu 0,42 litru vodky jemné od výrobce Likérka Drak. O tomto alkoholu bylo přitom z veřejně přístupných zdrojů všeobecně známo, že se v jeho produkci objevovaly zdravotně závadné lihoviny,“ uvedl npor. Radek Uhlíř, vedoucí oddělení obecné kriminality územního odboru Žďár nad Sázavou. Zajištěný alkohol bude podroben testům na zjištění obsahu závadného methylu.
 


                    Vyšetřovatel na základě všech shromážděných důkazů muže obvinil ze zločinu ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty. Vzhledem k tomu, že činem způsobil těžkou újmu na zdraví a dopustil se činu porušením důležité povinnosti vyplývající mu z jeho zaměstnání, povolání nebo funkce, v případě prokázání viny mu hrozí trest odnětí svobody v trvání osmi let.
 
Současně vyšetřovatel podal státnímu zástupci podnět na podání návrhu na vzetí muže do vazby. “Existuje důvodné podezření, že obviněný muž alkohol dodával i dalším osobám. V případě, když by byl vyšetřován na svobodě, mohl by tyto osoby ovlivňovat. V průběhu dalšího šetření se budeme snažit zjistit, jakým dalším osobám muž alkohol dodal s cílem tento podezřelý alkohol zajistit,“ doplnil npor. Bc. Radek Uhlíř. O vazbě soud rozhodoval dnes v odpoledních hodinách. Soud návrhu státního zástupce vyhověl a rozhodl o vazebním stíhání muže. Obviněný byl eskortován do vazební věznice v Brně.
 
V souvislosti s tímto případem znovu apelujeme na širokou veřejnost, aby lidé v žádném případě nekonzumovali podezřelý rozlévaný alkohol, který získají z neověřených zdrojů ani žádný alkohol, který je opatřen etiketami výrobce Likérka Drak. Pokud mají lidé tento neověřený alkohol ještě doma, měli by ho zlikvidovat.

foto: policie.cz

 

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

0 / 10

Související články

Přidej komentář
Váš příspěvek do diskuze: