Kdo byl Stepan Andrijovič Bandera (Степан Андрійович Бандера)

Datum: 18.02.2015 | Autor: Redakce PN - Wikipedia

Stepan Andrijovič Bandera (Степан Андрійович Бандера; 1. ledna 1909, Staryj Uhryniv (Halič) - 15. října 1959, Mnichov) byl ukrajinský politik a předseda Organizace ukrajinských nacionalistů (OUN).

 

 

Stepan Bandera - Wikipedia - Creative common

 

 

Život

 


Stepan Bandera se narodil jako jeden z šesti potomků řeckokatolického kněze. Jeho matka zemřela roku 1922 na tuberkulózu.
Od roku 1919 studoval Bandera na ukrajinském gymnasiu ve Stryji. Svá studia dokončil roku 1927. Již od svého mládí se politicky angažoval. Od roku 1929 byl členem Organizace ukrajinských nacionalistů, která bojovala za ukrajinskou samostatnost. Na území, kterému Bandera velel, byly metodou prosazování nezávislosti mimo jiné i teroristické akce a atentáty vůči představitelům Polska.
Roku 1934 byl odsouzen za podíl na atentátu na polského ministra vnitra Bronisława Pierackého k trestu smrti, ale rozsudek mu byl později změněn na doživotní odnětí svobody. Z vězení byl propuštěn až Němci roku 1939. Téhož roku se OUN rozdělila na dvě části: banderovce (OUN-B) vedené Banderou a melnykovce (OUN-M) pod vedením Andrije Melnyka. Banderovci byli daleko radikálnější a nespoléhali tolik na Německo.

 


Po napadení Sovětského svazu Německem se pokusili ukrajinští nacionalisté vedení Banderou využít situace a 30. června 1941 ve Lvově vyhlásili samostatný stát s premiérem Jaroslavem Steckem. Téhož dne po vzájemné dohodě s Banderou učinil vyhlášení nezávislosti v jiné části země i Melnyk. Německé vedení bylo tímto krokem, které vyvolalo odezvu u ukrajinského obyvatelstva, zaskočeno. Reakce přišla až po dvanácti dnech, kdy byli ukrajinští představitelé zatčeni a odvezeni do Berlína, kde byli nuceni k odvolání proklamaci nezávislosti. Jelikož tak neučinili, byli uvězněni v koncentračních táborech. Bandera byl vězněm v koncentračním táboře Sachsenhausen a propuštěn byl až na podzim 1944, kdy se jej Němci snažili získat pro spolupráci.


Po svém propuštění z koncentračního tábora Bandera řídil ze zahraničí Ukrajinskou povstaleckou armádu, která bojovala za vznik samostatné Ukrajiny takříkajíc proti všem. Její partyzánský boj trval v některých oblastech až do počátku 50. let.
Bandera žil v exilu v Mnichově, kde se nadále politicky angažoval.

 


Smrt

 


15. října 1959 jej před jeho domem v Kreittmayrstraße zavraždil agent KGB Bohdan Stašinskij pomocí kyanidu, kterým byl Bandera zasažen do obličeje. Stalo se tak na příkaz šéfa KGB Alexandra Šelepina a Nikity Chruščova. Německý nejvyšší soud v Karlsruhe konstatoval, že za smrt Bandery nese vinu vláda Sovětského svazu, což se po pádu SSSR jednoznačně potvrdilo.

 


Ocenění

 

22. ledna 2010 byl oceněn titulem Hrdina Ukrajiny za „obranu národní ideje a boj za nezávislý ukrajinský stát“. Ocenění předal ukrajinský prezident Viktor Juščenko do rukou vnuka Stepana Bandery. Samotné předání ocenění si získalo kritiky ze strany Ruska, kde tamní agentura prohlásila, že „ozbrojenci z UPA mají na svědomí množství zločinů, mezi nimi vyvraždění víc než 100 000 Poláků, Čechů a Židů v západní Volyni“. Udělení titulu odsoudili a označili za provokaci také představitelé slovenských protifašistických a odbojových organizací.

 

 Oproti tomu historik Tomáš Jakl z Vojenského historického ústavu konstatuje, že Banderovci měli podporu na Východním Slovensku mezi obyvateli a až na některé nepatrné výjimky, nedocházelo ze strany Banderovců k nějakým útokům na civilní obyvatelstvo. Předsedkyně české Konfederace politických vězňů Naděžda Kavalírová ocenění Bandery uvítala slovy na adresu Viktora Juščenka: "Zaplaťpánbůh za to, že učinil ten krok". Toto ocenění bylo v lednu 2011 odebráno Doneckým okresním soudem.

 

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Stepan_Bandera

 

Štítky

Bandera Banderovci

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

4.3 / 10

Přidej komentář
Váš příspěvek do diskuze:

Komentáře

avatar
Lukáš Datum: 21.01.2022 Čas: 21:12

V bojích s Banderovci padlo mnoho čs policistů a vojáků..hrob jejich poslední oběti na čs území strum Josefa Proška, který padl společně se strzm Emanuelem Polákem se nachází v Karlových Varech.

avatar
petr \jirka Datum: 26.06.2019 Čas: 18:38

Pane, to heslo bylo jinak. Pokuste se ještě jednou vzpomínat.
Bylo to: Buduj vlast, posílíš mír.
O armádě ani slovo

avatar
Petr Vašek Datum: 20.02.2015 Čas: 15:00

Bandera byl pouze bezcitný vrah a jeho pohrobci upalovali neozbrojený poldy na Majdanu. Když to ale kdokoli řekne nebo napíše, okamžitě je označen za rusofila nebo východního propagandistu.
Zdravím taky všechny poldy, hlavně pořádkové jednotky a přeji jim, aby je nepotkalo to co potkalo kluky na Majdanu, bránili pořádek v ulicích a dnes jsou pomalu za zločince, skvěle se jim jejich zem odvděčila.

avatar
Karel Ševčík Datum: 06.07.2014 Čas: 15:17

Tady jste udělali obrovský kus práce. Děkuji!
Komunistická propaganda i propaganda proruských spoluobčanů, i novinářů(sic!), v naší republice nám neustále podsouvají ruský imperialistický pohled na svět, na jejich zájmy. Vzpomínáte? Buduj armádu, posílíš mír! To bylo heslo! Ale to by jsme mohli mluvit hodiny o pokřivených dějinách komunisty a Rusy.
Ještě jednou děkuji!
Zdravím všechny "policajty"!