Kauza Lessy stále čeká na své rozuzlení

Datum: 16.12.2013 | Autor: Petr Duchoslav

Otázka, kdo bude reálně vládnout české policii, stále není dořešena. Ministr vnitra M. Pecina svým nařízením vrátil fakticky do funkce policejního prezidenta P. Lessyho, který byl propuštěn ze služebního poměru zásahem bývalého ministra vnitra J. Kubiceho v srpnu 2012. Pecina se rozhodl jednat na základě usnesení druhoinstančního rozsudku, který prohlásil trestní stíhání bývalého policejního prezidenta Lessyho za nezákonné. Pecina tak učinil i přesto, že nebylo zatím podáno dovolání k Nejvyššímu soudu jakožto posledního opravného prostředku, a navzdory usnesení své poradní komise, která mu nedoporučila tento krok udělat.

 

Petr Lessy

 

Klíčový problémem je další setrvání dosavadního policejního prezidenta M. Červíčka ve funkci. Ten prozatím odstupovat nechce, protože k tomu nevidí důvod, takže Lessy nyní čerpá dovolenou. Česká republika má tedy de facto dva policejní prezidenty, avšak pouze Martin Červíček může agendu policejního prezidenta vykonávat, což je v evropském kontextu rarita. Lessy je sice ,,druhým" řádným policejním prezidentem, avšak bez možnosti svůj úřad jakkoliv řídit.

 

Ministr vnitra v demisi M. Pecina obhajuje své rozhodnutí kromě usnesení soudu i posudkem Ústavu státu a práva, který byl vypracován jeho ředitelem J. Bártou. Pecina usuzuje, ač to z posudku explicitně nevyplývá, že jako správní orgán musel jednat neodkladně a vrátit Lessyho do funkce. Toto tvrzení rozporují policejní odbory (Nezávislý odborový svaz policie ČR) vedené M. Štěpánkem, které dokonce vyzvaly premiéra J. Rusnoka, aby ministra vnitra Pecinu odvolal pro nekompetentnost. Štěpánek se domnívá, že právě Pecina může za stávající policejní dvojvládí a měl by za to nést vinu. ,,Tady nejde o to, jestli se pan Lessy měl, nebo neměl vrátit do služebního poměru. Jeho propuštění bylo vyústění dlouhodobých sporů s panem ministrem Kubicem, kdy ani jeden z nich nebyl schopen tuto věc rozumně vyřešit. Tady bych nebral tu výtku tak, že jsme proti panu Lessymu. Jsme spíš proti postupům, které nejsou v souladu se zákonem." prohlásil pro Českou televizi Štěpánek. Odbory současně nevylučují podání trestního oznámení na Pecinu.

 

Proti opětovnému dosazení Lessyho do funkce se veřejně ohradil policejní prezident M. Červíček, který Pecinův krok zpochybnil, přičemž naznačil, že na něho Pecina vytvářel tlak v souvislosti s některými personálními opatřeními v policejním sboru na úrovni krajů, s nimiž však nesouhlasil. Údajně se má jednat o M. Komárka, šéfa protikorupční policie, s jehož prací je ministr vnitra nespokojen, a požadoval po Červíčkovi jeho odvolání. To však stávající policejní prezident odmítl, jak zmínil v neděli 15. 12. v pořadu ČT Otázky Václava Moravce.

 

Nejen z těchto důvodů pak podle Červíčka Pecina znovu ,,vsadil" na Lessyho, jenž má personální obměny realizovat. Současně Červíček napadl přezkumné řízení, které nyní probíhá a má za úkol vyšetřit zákonnost jeho jmenování do funkce policejního ředitele. Pokud výsledek přezkumného řízení rozhodne ve prospěch P. Lessyho, bude jej Červíček sice respektovat, ale obrátí se na Nejvyšší správní soud, aby prošetřil ministrovy kroky, zda byly učiněny v souladu se zákonnými předpisy.

 

Složitou kauzou se bude v nejbližších dnech zabývat parlamentní výbor pro bezpečnost, v němž Pecina přednese svou zprávu ohledně reinstalace Lessyho a zdůvodnění svého rozhodnutí. Výbor si také vyžádá podklady, jež se týkají odvolání a opětovného dosazení P. Lessyho do funkce policejního prezidenta.

Štítky

prezident Lessy Václav Moravec Červíček

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

0 / 10

Související články

Přidej komentář




Váš příspěvek do diskuze: