Denní chléb každého odstřelovače - maskování
Denní chléb každého odstřelovače - maskování
Odstřelovač, sniper, sharp shooter. Říkejte jim, jak chcete, ale pro všechny bude platit to samé. Elitně vycvičený voják, zbraň s dlouhou hlavní a kvalitní optikou. Jsou to jedny z nejúčinnějších jednotek, které lze v konfliktu nasadit do akce. Výcvik odstřelovačů je také jedním z nejnáročnějších a samotná činnost není zdaleka taková, jak to znáte z filmů.
Policejní odstřelovači obvykle maskování příliš neřeší - prostě zaujmou pozici na střeše či v okně protější budovy a čekat. I jim se ale může stát, že bude potřeba jednoduše “zmizet”...
Úkolem snipera je dostat se ideálně nepozorovaně na výhodnou pozici - nasunutí. Tam musí čekat, ideálně bez prozrazení a krýt postup zasahující jednotky, nebo čekat na vhodnou chvíli ke zneškodnění cíle - splnění úkolu. A poté už zbývá jen opuštění prostoru a to ideálně opět nepozorovaně, ačkoliv situace po výstřelu a potenciálním prozrazení pozice odstřelovače může nepříjemně zhoustnout. Obecně je vše o velmi pomalém pohybu a hodinách čekání na jednu ránu.
Pojďme se blíže mrknout na jednu jedinou složku sniperského povolání - na maskování. Umět utajit svou přítomnost před zraky nepřátel vyžaduje roky zkušeností a na jisté úrovní se dá hovořit i o umění. A to platí v městské zástavbě stejně jako v lese.
Zkuste například na této fotografii najít odstřelovače?
Pokud jste ho nenašli do 5s, mohlo by to pro vás znamenat konec. Ostatně, byl tady:
Jak se stát měňavkou, která dokonale zapadne do svého okolí? Elitní odstřelovačské příručky pro jednotky jako SWAT se drží konceptu 5S:
-
Shadow - bacha na stín. Příklad: vystouplá místa na obličeji maskovat tmavší barvou, aby tolik nevystupovala.
-
Silhouette - nepřítel míří na siluetu. Stačí jedna specifická část těla (ramena, nohy) a už se má střelec čeho chytit mířidly. Pokud siluetu nevidí, má mnohem méně vodítek, od kterých se může odrazit.
-
Shine - lesklé části výstroje mohou házet prasátka viditelné na kilometry daleko. Přelepit chromované části, přestříkat krylonem zbytek a používat mřížky na koncovou část optiky - to je takový základ.
-
Shape - lidský mozek umí zachytit tvary, které na něj působí uměle. Nepoužívejte geometrické tvary, rovné čáry a symetrické obrazce - hlava to dokáže vyhodnotit jako “zvláštní” a odhalit vaši pozici.
-
Spacing - v přírodě sledujte obvyklé rozmístění věcí - v přírodě nikdy není pravidelné, ale v městském prostředí naopak obvykle bývá. Zapadnout do celkového obrazu znamená vyšší šance na utajení své pozice.
To, co ti nejlepší snipeři používají mimo město označujeme jako “ghillie suit”, česky hejkal. “Ghillie” je označení myslivců ve Skotsku, kteří podobný oblek nosívali při odhalování pytláků.
Záda jsou pošita síťovinou či poutky se zastrkanými maskovacími vlákny a domaskované místní vegetací. To samé se týká i rukávů se zesílenými lokty. Velká kapuce při správném maskování rozbíjí siluetu “ramena + hlava”.
Kdo ale dokáže takový desetikilový oblek využít? Jen odstřelovač, který působí v týlu nepřítele - je tedy na horké půdě a nesmí být odhalen z žádného směru. Nicméně snipeři jsou používáni i při jiných operacích, a to například jako podpora pěších jednotek či při vstupu jednotek do domu na vesnici či samotě - tam už se vyžaduje jistá mobilita odstřelovače a obvykle je známa poloha nepřítele. Tady už stačí maskování pouze z hlavního směru.
K tomuto účelu byla vyvinuta lehčí varianta hejkala označována jako Sniper-hood. Sbalený dosahuje zhruba velikosti čutory, váhy 1kg a dá se bleskově vyladit tak, že si v mnoha ohledech nezadá s větším bratříčkem.
Sniper-hood má záda, rukávy a kapuci, které zvládnou dodržet všech 5S při zalehnutí čelem k nepříteli. Výhodou je to, že ho neocení jen profi odstřelovač, ale i jakýkoliv průzkumník či pozorovatel.
Je tak skladný a poskytuje tak vysokou mobilitu, že ho mohou k maskování použít i obyčejní “pěšáci” při držení obranných pozic. Sniper-hood také zachovává přístup k vybavení na taktické vestě.
Vojáci si hejkaly obvykle vyrábí sami, policejní odstřelovači maskování spíše podceňují a sází raději na to, že ačkoliv útočník zná jejich pozici, nebude je schopen na danou vzdálenost ohrozit. Což je ale velká škoda!
Sniper-hoody do ČR nikdo moc nedováží, ale FROGGEAR je vyrábí podle svého receptu.. Obecně se pro military sporty hodí lépe, právě díky nízké hmotnosti a zachování mobility. Kromě moderních maskovacích vzorů jako Pencott nebo Kryptek seženete i český Vz.95. To vše vyladěné třeba sponou ITW NEXUS, která splňuje armádní požadavky na maskování v nočním vidění, kde “nesvítí”.
Co vy a maskování, jaké používáte? Vyrábíte si svoje hejkaly?
Zdroje:
Příručka US Army: Special Forces Sniper Training and Employment
forum.snipershide.info
wikipedia.com
frogman.cz
Autor: Frogman.cz
Štítky
frogman.cz frogwear sniper maskováníOhodnoťte článek počtem hvězdiček
Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.
Související články
- “Vypadat hustě” není cílem upgradu pušky - tam jde hlavně o funkci
- Policejní a armádní odstřelovači, vývoj, současnost – reportáže a nezkrácené dokumenty
Přidej komentář
Komentáře
SEK Datum: 01.06.2016 Čas: 13:16 |
U sdělovacího prostředku zaměřeného na policejní činnost postrádám poněkud větší odbornost než na skupinu pubescentů se zaměřením na militari problematiku. Pokud tyto články bude číst management policie bez hlubších znalostí problematiky, může si vytvořit zcela mylné představy a vyžadovat je u podřízených. Absence maskování u některé policejní práce může mít význam zastrašování případného protivníka, či jej zaměstnávat a udržovat ve střehu. Všechny prostředky však nesmí být vystaveny, neboť pak je zde možnost najít mezeru v sestavě, které může protivník využít. Taktika maskování musí vycházet ze znalosti pozorovacích vlastností oka a musí být směrována k jeho nedostatkům. Dále je potřebné znát technické parametry a nedostatky prostředků pozorování jako je například dalekohled, noktovizor, termovizor a kamera. V ne poslední řadě přichází i do úvahy znalost parametrů prostředí, kterým se daná informace šíří a informace ke znalosti parametrů světla, IR záření i vlastní emisivity pozorovaných předmětů. Znalost fyziky je potřebná u odstřelovače i v oblasti maskování, dále se musí dobře orientovat i v balistice, zase otravná fyzika. Tu bohužel doplňuje potřebná znalost matematiky i výpočty bez použití kalkulačky či psacích potřeb. Prší, mrzne a potřebuji rychle pracovat! A romantika se poněkud odsunuje do školních lavic!!! Dávnou minulostí výstroje armád i policie jsou červené čepice či jinak barevné uniformy a lesklé součásti opasků postrojů a podobně. Ta doba skončila se změnou taktiky boje. K jednotlivým bodům: Shadow- informace je pravděpodobně špatně přeložena a neb je zavádějící a nemá žádný vztah k parametrům zraku pro pozorování Silhouette- pokud je odstřelovač spatřen jsou proti němu použity prostředky vyšší palebné síly jako je například kulomet, minomet, raketomet, granátomet a podobně a pak ho nečitelná silueta nezachrání Shine- viz výstroj výše Shape- nepřesný překlad či výklad podstata OK Spacing- nepřesný překlad či výklad podstata uniká. „Vojáci si hejkaly obvykle vyrábí sami, policejní odstřelovači maskování spíše podceňují a sází raději na to, že ačkoliv útočník zná jejich pozici, nebude je schopen na danou vzdálenost ohrozit. Což je ale velká škoda!“ K uvedené větě- vojáci jsou již převážně maskovací technikou vybavováni, myšleno i odstřelovači, popisovaná doba již dávno minula. U policie se jedná převážně o vlastní nákup či vlastní výtvory. Zde doba ještě nepokročila! Škoda je jen nepřemýšlet a neznat!!! |
|
0 0 |