Imigranti - nafouknutá bublina, nebo reálná hrozba pro Evropu?

Datum: 09.06.2015 | Autor: Redakce PN

Některá média se předhání v senzacích o tom, kolik stála ,,uprchlíka" cesta, další vytahují 6 let stará videa nepokojů v Paříži a přisuzují je imigrantům. Zkusme se na imigrační krizi, jak by se současný stav dal nazvat podívat z hlediska naší budoucí bezpečnosti a toho, jaké hrozby imigrační vlna skýtá...

 

Fotka z cvičení námořníků - zdroj: MO Itálie

 

Role médií

Nebudeme si nic nalhávat. Imigrační krize hýbe médii. Některá dokáží informovat věcně, v rozumné míře, nevzbuzovat zbytečnou hysterii, ale podají nám informace pravdivé s ohledem na sociální problematiku, ale i bezpečnostní hrozby, ale většina, včetně těch největších se snaží nalákat na palcové titulky, které dovedou čtenáře chtivého a lačného po informacích přilákat, i když obsah je následně trochu jiný a reálná hodnota informace se blíží nule... Tak to je a bude vždy, ale k věci...

 

Pohled RNDr.Václava Cílka,CSc

Níže uvedený text, resp.jeho část přejímáme ze serveru www.armadninoviny.cz

 

Teritorialita je způsob, jakým vymezujeme, kontrolujeme a bráníme svoje území. V případě imigrantů se často setkáváme s jiným chápáním "svého" prostoru. Byla doba, kdy se i pražský Žižkov vymezoval proti Pražákům ze středu města, anebo kdy se mezi sebou prali chlapci z horního a dolního konce stejné vesnice. Globalizace toto pojetí chráněné teritoriality víceméně odvála.


V arabském a obecně muslimském prostředí je historicky zakotven zvyk, že širší rodina či klan víceméně kontroluje svoji oblast a obchodní aktivity, které v ní probíhají. Tento zvyk či spíš hluboký kulturní vtisk se v prostředí evropských měst oživuje a zesiluje.


Začíná tím, že v kurdské čtvrti v Německu, kterou si zkracujete cestu, se na vás muži dívají nepřátelsky: "Co ten tu chce?" Dalším stupněm je, že v Paříži přijdete do arabského baru a než se stačíte zeptat na cestu, tak na vás začnou místní mladí Arabové ječet, ať se pakujete pryč. Do rvačky není daleko.


Další fázi můžete zažít třeba v Marseille, ve městě, kde počet muslimů dosahuje asi 40 %. Jsou čtvrtě, kam se bojí policie vstoupit a kde i ve dne vás mohou na samozvaných kontrolních stanovištích zastavit muslimští "jeunes" a prohledat váš automobil. Tady se už nejedná o pouhé nepřátelství, ale o kontrolu vlastního prostoru, o vytvoření paralelní sféry vlivu a nezávislosti.


Ve Francii dnes žije kolem 12 milionů cizinců, což odpovídá zhruba 20 % populace. Porodnost je tak velká, že pokud by se udržela na stejné výši, tak během dalších třiceti let může ve Francii žít víc jak 40 % cizinců, ale "jen" asi dvě třetiny budou muslimové. Prakticky by to znamenalo, že některá města či celé oblasti budou čistě muslimské.

 

Je rovněž nezbytné říct, že síla imigrantů přímo závisí na síle a identitě domácí společnosti. Vnitřně silná Evropa bude určitě lépe odolávat cizím vlivům a vyvine si ochranné mechanismy vzájemného soužití, jako tomu bylo u židovských či arménských čtvrtí třeba v Budapešti, či v úzkostlivě křesťanských Benátkách v tureckém ghettu.


V Amsterdamu měli turečtí kupci své dvě vlastní mešity již v 17. století! Většina těchto historických modelů soužití se dá popsat dalším v této souvislosti "zakázaným" slovem - dobrovolný apartheid.


Znamená to, že vezmete do úvahy jinakost jiných skupin, nesnažíte se je smísit, ale dát jasný právní rámec tomu, jak spolu můžeme žít a vycházet. Mimochodem větší část české vietnamské komunity na základě vlastní úvahy zvolila strategii loajálního a spolupracujícího "apartheidu".


Myslím si, že na rozdíl od některých Romů to funguje docela dobře. Evropa má v tomto směru velkou historickou zkušenost. I některá povolání jako třeba středověcí horníci, měli svá vlastní práva a dokonce soudy, kterým podléhali.


Jedna ze strategií, jak se v Evropě cítit doma, je posilovat domácí hodnoty. Největší vlna imigrantů však přichází v době, kdy Evropa se víc stará o nakupování a drobné politické spory, což ji vnitřně oslabuje. Příchozí to citlivě rozeznávají.

 

 

Řeč peněz

Můžeme se tvářit jak chceme, ale imigrační politika je stejně jako téměř vše otázkou peněz. Nebudeme sem tahat lidské životy, je očividné, že jich řada vyhasla, ještě na cestách přes moře vyhasne, ale podívejme se na tento problém skrze peněženku, chladně a bez emocí. Je bez debat, že každý imigrant je nemalou položkou v rozpočtu. Jeden den péče o uprchlíka (stravné, dozor....) vyjde přibližně v přepočtu na 1100,- Kč, což je za měsíc více než 30.000,- Kč a otevírat otázku v tom, kolik lidí u nás má reálně tento plat, či kolik policistů, strážníků a hasičů asi netřeba... Když se podíváme na ulici, potkáváme zde bezdomovce. Někteří jsou na ulici vlastní vinou, jiní ne. O ně prakticky není společnost, resp.stát se schopen postarat. Kvóty nám ovšem určují (zatím) přijmout více než 1300 uprchlíků. Řečí peněz - roční výdaj více než půl miliardy korun (bereme-li v potaz malou pravděpodobnost rychlé adaptace, nalezení pracovního uplatnění atp.). Dá se říci, že měsíční náklad na jednoho imigranta se rovná platu policisty s příplatky za stejné období... Lidský život samozřejmě nelze brát drsně, pohledem peněz, ale zcela reálně. Můžeme si dovolit to, na co máme....

 

Bezpečnostní rizika

Ať chceme, nebo ne, příliv uprchlíků s sebou nese kromě finančních nákladů i hrozby a rizika. Nebudeme si nalhávat, že všichni jsou mírumilovní, hledají u nás útěchu a spásu před krutou válkou, či před dopady extrémismu. I mnozí z imigrantů mají bojové zklušenosti a vzhledem k tisícům, kteří týdně připlují k břehům Evropy se dá očekávat, že část bude patřit k radikálním skupinám, odnožím teroristických uskupení (IS, AL-Nusra....). Budeme-li se pohlížet na současný stav přes růžové brýle, potencionálním rizikem označíme 0,1% z celkového počtu. Pokud vezmeme v potaz, že jen minulý týden bylo u břehů zachráněno na 6000 osob, jde minimálně o 6 možných radikálů vstupujících do Evropy. Ano, naše země je takříkajíc zatím bez větších rizik, státy jako Itálie, Řecko a další mají svůj díl nemalý a nelehký, ale jak jim může Evropa pomoci?

 

Není řešení v přesunu

Bohužel, jedinou možností, jak snížit počty imigrantů směřujících k Evropě je stabilizace situace v jejich rodných zemích, což ovšem půjde jen velice těžko s přihlédnutím k aktuálním bezpečnostním hrozbám, rozpínavosti a agresi tzv.Islámského státu a jeho posluhovačů. Vzpomeňme si na Lýbii, Sýrii a další země. Pomyslná diktatura země vedla sice tvrdší rukou, ale stav který je v současnosti je zcela mimo rámec. Před pár lety nebyl problém se procházet po Damašku, dnes to je značné riziko. Raketové útoky jsou na denním pořádku, brutalita, mučení, dekapitace hlav a strach původních, nezradikalizovaných obyvatel je něco, co nahání hrůzu a soucit. Kdyby nebylo pomyslných pádů vlád a převratů, byla by situace taková, jaká je nyní?

 

Bludný kruh

Bylo by dobré se dostat k nějakým závěrům, bohužel, nejsou. Aktuální stav může ještě negativně podpořit vývoj bezpečnostní situace na Ukrajině, což je zejména pro nás podstatně větším problémem, než je příliv imigrantů z Eritreje, Sýrie a dalších zemí. Jak z toho všeho ven, zachovat si důstojnost, míru tolerance, pochopení (berme v potaz kolik obyvatel emigrovalo z Československa a pomocná ruka jim byla podána...)  a zároveň si zachovat svůj styl života, pomyslný pocit bezpečí a klidu? Pokud Vás někoho něco napadá, podělte se o řešení, nás nenapadá nic....

 

Prosíme diskutující o zachování slušné diskuze, bez žádných narážek a vulgarismů!

Štítky

kvóty bezpečnost hrozby sýrie imigranti

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

4.7 / 10

Přidej komentář
Váš příspěvek do diskuze:

Komentáře

avatar
tyta Datum: 08.10.2015 Čas: 19:30

Měli by zůstat v Africe. Ať se přesunou do jiného státu, ale v rámci afrického kontinentu! Není dobře, aby se zde usadili takové množství lidí, kteří jsou zvyklí na zcela jiný způsob života a navíc s naprosto odlišnou mentalitou. EU naprosto zaspala a totálně podcenila veškeré bezpečnostní opatření. Je to ostuda. Nemůže se do Evropy přesunout přeci tretina Afriky!

avatar
tsd Datum: 07.10.2015 Čas: 16:32

Nejvíc mne na tom štve, že ti přivandrovalci se v Čechách nechtějí ani zastavit na pivo. Oni vnímají situaci u nás jako ještě větší svrab než u nich.
Jediné vysvětlení co mne napadá je to, že jsou to vesměs ekonomičtí imigranti a ani jeden, který by hledal útočiště před válkou. Jinak by náš "ZEMSKÝ RÁJ TO NAPOHLED" určitě rádi využili. Jsou to vesměs hajzlíci co jdou za lepším.
Takže nakonec můžeme být rádi, že máme životní úroveň jakou máme.

avatar
B.P§ Datum: 01.10.2015 Čas: 13:16

Od 11.století neměl Islám ta k nádhernou příležitost jak dostat bez problémů své svaté bojovníky do Evropy.

avatar
nitram Datum: 15.09.2015 Čas: 15:56

řešení? to přece známe. je to jen otázka systému a patřičné "domestikace" migrantů, která nebude lehká, nebude levná, ale z dlouhodobého hlediska jistě přínosná . . . SYSTÉM, hlavně chceme mladé vzdělané lidi v prosuktivním věku

avatar
PM Datum: 29.08.2015 Čas: 12:47

Brusel a další srandisti nějak nepochopili, že tady není západní evropa, ale východní, tedy oblast, kde se lidi vyškrábali jakž takž na nohy z jedné totality a rozhodně se jim nechce do další, navíc pod nějakou středověkou sektářskou nadvládu ve jménu Alláha! Naše vláda si možná ještě neuvědomuje, že se stala příště nevolitelnou. A co se týká takzvaných "neziskovek" a různých hejtfrískových institucí - pro 90% národa jste bohužel zrádci, kteří ve jménu byznysu zaprodávají zemi a ženou ji do občanské války!
Jestli si někdo myslí, že tady si lidi nechají pořád srát na hlavu a budou věčně ohýbat hřbet - tak říkám rovnou - nevíte o lidech v ČR vůbec nic! Tady žádný islám nechceme, nezveme a nepotřebujeme. Za imigranty považujeme ženy a děti utíkající před válkou a jsme toho názoru, že zdravý chlap se má aspoń pokusit doma bránit zemi! Takže nikdo ať nečeká, že tyhle ekomigranty tady budeme vítat!
Tady máte například referát z Vyšní Lhoty, jak to tam je:
https://www.facebook.com/tomio.cz/videos/1069585966385551/

avatar
václav jakes Datum: 24.08.2015 Čas: 02:07

 Taky můžeš táhnout negře, když se ti tady nelíbí. Nikdo tě tady nedrží. Třeba do slumu do Afriky, tam se tui určitě bude líbit kreténe. Těm kteří věří, že chtějí Afričané pracovat, tak ať jim pomůžou na africkém kontinentě. Vždyť by to byla mnohem levnější pracovní síla než-li někde z Indie. Je mnohem výhodnější posílat ekonomickou pomoc do Afriky, než je tu po staletí živit a ničeho nedosáhnout, jde jim jen o to, aby si zcela bez zábran zabraly naše těžce získané území a omezovaly nasí svobodu.

avatar
Lenka Datum: 20.08.2015 Čas: 16:39

Dobrý den, řešit problém až na evropské půdě je pozdě. Za vhodnější považuji pomoc již na území Libye. Vždyť jsme součástí NATO a jiných organizcí, tak ať nám spojenci pomůžou řešit problém přímo v Africe a uprchlíky tak vracet do táborů, které by měly vzniknout na území třeba již rozpadlého státu jako je právě Libye. Je mnohem výhodnější posílat ekonomickou pomoc do Afriky, než je tu po staletí živit a ničeho nedosáhnout, jde jim jen o to, aby si zcela bez zábran zabraly naše těžce získané území.

Bylo by od naší generace nezodpovědné a bezohledné připravit naše děti o bezpečí, které museli naši předkové pro nás tak těžce vydobýt.

Těm kteří věří, že chtějí Afričané pracovat, tak ať jim pomůžou na africkém kontinentě. Vždyť by to byla mnohem levnější pracovní síla než-li někde z Indie.

avatar
Dragon Datum: 11.08.2015 Čas: 13:33

A napadá vás možnost že za vámi zmíněných podmínek v posledním souvětí prostě žádné řešení neexistuje?

že pro zachování svého stylu života prostě nebud emožné zároveň zachovávat míru tolerance?

ŽE zachovat vlastní důstojnost nebude možné bez toho aby jste důstojnost vzali těm co porušují pravidla?


A co se těch co emigrovali z československa týká - nebylo by nám lépe kdyby ti lidi zůstali tady a aktivně se postavili režimu který tady vládl a měnili ho k lepšímu?

(stejně jako tím že přijímáme imigranty tady zajišťujeme že v daných oblastech konfliktů nebude nikdo komu by ten systém vadil tak že se mu bude ochoten postavit?)

avatar
petr novák Datum: 10.08.2015 Čas: 18:25

Je strašné, že EU a ČR připustilo takovou imigraci lidí, pro které nemá život žádnou cenu, natož život druhých. Nechci seškrabovat mozek a střeva svých blízkých /i všech občanů/ ze zdi a ulice. Podporu pro přijetí takových imigrantů bych považoval za vlastizradu a jako takovou i trestal.

avatar
Jarmilka Datum: 02.08.2015 Čas: 14:41

MIGRANTI JSOU OBROVSKÝ PROBLÉM, A TEN DO ČESKA TEPRVE DORAZÍ!!!! Ve Velké Británii jim došla ubytovací kapacita, TAK JIM VLÁDA POSKYTUJE UBYTOVÁNÍ V *** HOTEL POKOJÍCH, dostávají kapesné atd... otřes. migranti, uprchlíci, is, a já nevím co všechno... zpět s nima ....

Kdo tomu nevěří, že jim dávají hotelové pokoje a týdenní kapesné at čte tady: http://zpravyextra.cz/zpravy-ze-zahranici/lide-zuri-uprchliky-umistuji-do-hotelu-a-nejen-to-dostavaji-1300-korun-jako-tydenni-kapesne/12095