GPS dělo, boj proti silničním pirátům

Datum: 03.08.2015 | Autor: Redakce PN

Policejní honičky u nás v České republice nebývají až tak častým jevem jako v jiných zemích, i když bohužel jsou čím dál tím agresivnější. V Americe dochází při pronásledování zločinců k častému poškození majetku a ohrožování nevinných lidských životů, neboť se pachatelé snaží ujíždět před muži zákona až několik desítek kilometrů. Americká policie se proto snaží těmto situacím zamezit novou zbraní s GPS lokací.

 

GPS projektil uchycený na vozidle - zdroj GEEK.com

 

GPS dělo se stlačeným vzduchem, které je integrováno v přední části policejního vozidla, je schopné na unikající zločince vystřelit projektil s GPS lokátorem. Když se náboj zachytí na karoserii ujíždějícího vozidla, policie již nemusí auto pronásledovat. Pachatel sice ujede a někam se schová, ale v prvé řadě nebude tolik ohrožovat životy svou zběsilou a agresivní jízdou. Policie bude pohyb vozidla monitorovat z bezpečné vzdálenosti a zakročí až ve chvíli, kdy to bude nejvhodnější a nejbezpečnější.

 

GPS dělo může chránit životy

 

Systém děla s názvem Pursuit Management Technology vyvinula společnost StarChase už v roce 2007. K širšímu testování dochází až nyní. Policejní oddělení v Saint Petersburg na Floridě toto zařízení otestovalo jako první v USA. Systém je schopný pracovat v teplotách od 10 do +50 °C. Pozitivní vliv na snížení počtu nehod je zjevný dle zveřejněné statistiky. V loňském roce bylo evidovaných 26 honiček, z nichž 17 skončilo dopravní nehodou. V tomto roce začala policie používat sledovací systém a počet honiček klesl na 13 a 4 nehody.

 

Dělo v masce policenního fordu - zdroj GEEK.com

 

Bohužel tato technologie má pro plošné nasazení několik zásadních vad. Cena jednoho GPS projektilu je zhruba 250 dolarů (4800 korun). Udrží se v průměru jen jeden náboj ze čtyř na karoserii zasaženého vozu. Jakmile je náboj vystřelen, musí být vrácen firmě StarChase k opravě, aby se mohl znovu použít. Poté si náboj může policie opět za danou částku pronajmout. Aby policie mohla náboj s GPS lokátorem na ujíždějící vůz vystřelit, musí mít i odpovídající oprávnění, což by mohl být v některých případech problém. Pokud by byly tyto ,,vady" odstraněny, určitě by šlo o efektivní nástroj proti kriminálním živlům, zejména silničním pirátům.

 

 

 

Štítky

piráti GPS technika nehody

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

5.8 / 10

Související články

Přidej komentář
Váš příspěvek do diskuze: