Fido® X2 - detektor (nejen) výbušnin

Datum: 02.10.2017 | Autor: Redakce PN

DARPA, tedy Agentura ministerstva obrany USA pro obranné projekty přišla již s celou škálou špičkového vybavení pro vojáky, i policisty. Tentokrát představila další lahůdku, která byla vylepšena, odlehčena a nachystána pro každodenní (nejen) policejní použití. Ruční detektor Fido X2 dokáže odhalit výbušniny ve vozidlech, či zavazadlech během deseti sekund. Jedná se v podstatě o screening prvního stupně. A nežere granule, ani nepotřebuje očkování, či veterinární péči!

 

Samozřejmě berte naše slova v nadsázce, psí pomocníci jsou vždy vítanou posilou každho policejního sboru a jejich čenich je nepostradatelným pomocníkem, nicméně ne na každém oddělení může být speciálně vycvičený pes, kde náklady na jeho výcvik stojí statisíce korun, nemluvě o dalších nákladech. Fido ,,vyčichá" rezidua, respektive stopové množství rozličných látek užívaných při výrobě výbušnin. Lze tak během okamžiku po stěru, či přiložení zjistit, jestli daný předmět, či daná osoba přišla do styku s některou z nepovolených látek a poté již provést komplexní kontrolu, kupříkladu již za pomoci přivolaných kolegů s vycvičeným psem. Fido využívá detekce chemicko-luminescenční a samozřejmě i užívá fluorescenční polymery. 

 

 

Jako prvotní detekce jde o velice pokrokovou technologii, která má poměrně malé rozměry a nízkou hmotnost. Výrobce začně s prodejem v březnu tohoto roku s očekávanou cenou nepřesahující (v USA) 10.000 dolarů, tedy necelých čtvrt milionu korun.

 

Video s ukázkou použití:

 

 

Více informací naleznete na stránce výrobce ZDE

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

0 / 10

Přidej komentář
Váš příspěvek do diskuze: