Federal Bureau of Investigation dnes

Datum: 23.08.2021 | Autor: Jiří Jinger

V minulém článku jsme se podívali na počátky Federal Bureau of Investigation (FBI) a v tomto článku se podíváme na tento úřad v posledních letech a jeho výhledy do budoucna, protože 11. září 2001 ukázalo na slabost úřadu zejména v komunikaci s ostatními vládními organizacemi.

 

Jaké jsou tedy hlavní cíle FBI v dnešní době?

  1. Chránit USA před teroristickými útoky
  2. Chránit USA před cizími výzvědnými službami
  3. Chránit USA přes špiony
  4. Chránit USA před kybernetickými útoky
  5. Boj proti korupci ve státní správě USA a boj proti kriminalitě administrativy USA
  6. Boj proti organizovanému zločinu
  7. Boj proti závažným násilným zločinům
  8. Podpora ostatních partnerů (místních, státních či federálních) ve stejných záležitostech a to i na mezinárodní úrovni.
  9. Vylepšování technologií vyšetřování

 

Centrála úřadu se nachází v budově pojmenovaném po J. Edgaru Hooverovi ve Washingtonu, D.C. Úřad má po Spojených státech také více jak 400 menších poboček.

mapka

 

Dnešní struktura úřadu se člení do několika geograficky podřízených sekcí. Centrála úřadu se dle předchozího odstavce nachází ve Washingtonu a je sídlem ředitele, zástupců, jednotlivých úřadů a divizí. Podřízenou část jsou takzvané terénní úřady, kterých je v současné době 56, převážně na území USA. Dále zde máme rezidenční agentury, které jsou většinou umístěny na venkově, aby mohli agenti reagovat rychle i v lokalitách, které mají horší dostupnost a také aby agenti měli lepší vztahy s místní komunitou a místními složkami. Posledními kancelářemi jsou takzvané Legal Attache Offices. V tomto případě se jedná o oficiální zastoupení FBI mimo území USA. Zajímavostí je, že podobný úřad máme např. i v České Republice. O rozhodnutí USA otevřít zde pobočku informoval již v roce 2010 portál iDNES.cz zde.

 

FBI má v současné době velké tendence ovlivňovat i IT společnosti. V roce 2014 vyjádřil současný ředitel úřadu James Comey své obavy z rozhodnutí společností Google a Apple o tom, že budou šifrovat informace ve svých zařízeních. Zájmem FBI je totiž přání, aby vládní orgány měly v některých případěch přístup k datům v zařízeních. Tim Cook (CEO společnosti Apple) však stále trvá na tom, že Apple bude v následujícíh letech klást zejména na bezpečnost velký důraz.

 

V dalším díle seriálu se podívéme na FBI v médiích, filmech a na zajímavosti, kdy FBI figuruje v konspiračních teoriích.

 

Štítky

Seriál USA FBI Federal Bureau of Investigation Tim Cook Apple

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

6.7 / 10

Související články

Přidej komentář
Váš příspěvek do diskuze: