Evropský den obětí – 22. února 2014

Datum: 19.02.2014 | Autor: por. Mgr. Vendulka Marečková

Za vyhlášením tohoto mezinárodního dne stojí podpis Charty práv obětí z Velké Británie ze dne 22. února 1990. O rok později vznikl mezinárodní Evropský den obětí, který má pomoci zvýšit povědomí o možné pomoci a podpoře obětí i jejich blízkým, které obvykle tato situace též zasáhne, i když nepřímo.

Setkání zástupců policie a soudu zdroj: PČR

 

Toto téma je v současné době ještě aktuálnější především díky novému zákonu o obětech trestných činů, který rozšiřuje práva těchto obětí. V České republice se mohou poškození a oběti trestných činů obrátit o pomoc i na Probační a mediační službu (dále jen PMS).


Od února loňského roku nabízí Probační a mediační služba ČR pomocnou ruku lidem, kteří se stali terčem trestného činu v rámci projektu „Proč zrovna já?“. Jeho cílem je podpora těchto obětí při vyrovnávání se se závažnou událostí trestného činu a usnadnění návratu k běžnému životu. S touto pomocnou rukou souvisí i úzká spolupráce s Policií ČR.
Do projektu „Proč zrovna já?“ je v rámci republiky zapojeno celkem 30 měst, ve kterých fungují poradny pro oběti. Jedním z nich je i město Kutná Hora.

 


V budově Okresního soudu Kutná Hora přivítala regionální vedoucí PMS pro Středočeský kraj PhDr. Eva Filipová vedoucí Územního odboru PČR Kutná Hora plk. JUDr. Blanku Matějů. Sešly se 18. února 2014 k příležitosti tohoto významného dne. Společného setkání se zúčastnila také Mgr. Jana Komárková, vedoucí místního střediska PMS. Ta v prostorách poradny 
pro oběti prezentovala výsledky činnosti a shrnula vzájemnou spolupráci mezi složkami.


„Poradny pro oběti, v loňském roce podpořily 1240 osob, nejčastěji se jednalo o oběti majetkové a násilné trestné činnosti. Všechny služby jsou poskytovány anonymně a zdarma. V Kutné Hoře služeb poradny využilo 25 lidí. Dle potřeby a po vzájemné domluvě se neřídíme striktně úředními hodinami. Pokud je nezbytně nutné je možná i návštěva v domácím prostředí. “uvedla Jana Komárková.


Blanka Matějů k problematice uvedla, že je i velký počet neoznámených trestných činů. Být obětí kriminality není lehké, ale být poškozeným je však ještě obtížnější.Instituce, které v Kutné Hoře spolupracují při pomoci obětem trestných činů v rámci projektu „Proč zrovna já?“ se pravidelně vzájemně informují, radí a předávají zkušenosti. Další toto setkání proběhne v měsíci březnu tohoto roku. Konkrétní zločin ovlivnit neumíme, ale můžeme ovlivnit to, jak se s obětmi zločinu jedná.

Štítky

policie

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

0 / 10

Související články

Přidej komentář
Váš příspěvek do diskuze: