Evropské pohraniční a pobřežní stráže - FRONTEX

Datum: 17.05.2017 | Autor: kpt. Ivana Nguyenová

Česká republika se každoročně zapojuje do společných operací agentury Frontex, jejichž účelem je posílení a ochrana vnějších hranic EU. Tyto společné operace probíhají na mořských, pozemních a vzdušných hranicích. V roce 2016 bylo do společných operací Frontexu vysláno celkem 157 příslušníků týmu Evropské pohraniční a pobřežní stráže České republiky. Cílem pro rok 2017 je vyslat do operativních aktivit Frontexu přibližně stejný počet našich policistů-expertů.

 

 

V roce 2016 se operací v rámci vzdušných hranic zúčastnilo 5 policistů z České republiky. Tito policisté působili na mezinárodních letištích v Německu, Francii, Itálii, Maďarsku a Bulharsku, jako specialisté na cestovní doklady nebo experti v druhé kontrolní linii. V tomto roce taktéž hostovalo mezinárodní letiště Praha-Ruzyně 8 policistů z Estonska, Švýcarska, Rakouska, Litvy, Španělska, Švédska a jednoho zástupce Makedonie.

 

V roce 2017 plánujeme vyslat 10 našich policistů do zahraničních společných operací agentury Frontex, a to do Rumunska, Německa, Litvy, Francie, Portugalska, Slovenska a na Kypr. V letošním roce budeme rovněž na mezinárodním letišti Praha-Ruzyně hostovat 5 členů Evropské pohraniční a pobřežní stráže z Rakouska, Litvy, Maďarska, Španělska a Finska. Tito policisté, jak hostující tak vysílaní, budou působit jako specialisté na cestovní doklady a experti druhé kontrolní linie.

 

Průběh hostování a přijímaní na Mezinárodním letišti Praha-Ruzyně:


Každý hostující policista, který v rámci společných operací Frontex hostuje na pražském letišti, je nejdříve kontaktován pracovníkem Odboru mezinárodní policejní spolupráce (OMPS) – Národního kontaktního bodu Frontex. Následně mu jsou poskytnuty základní informace ohledně doporučeného ubytování, stravy, způsobu přepravy z letiště a další informace logistického a organizačního charakteru včetně kontaktních osob. Hostující policista je také informován o prvním dnu svého vyslání, a to čase, místě a kontaktní osobě (zástupce Ředitelství služby cizinecké policie na letišti Praha-Ruzyně), která hostujícího policistu přivítá a zajistí mu potřebné vstupní karty a plán služeb. První den vyslání je taktéž přítomen zástupce OMPS, který se účastní společného briefingu. Samotné hostování trvá zpravidla jeden měsíc.

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

0 / 10

Přidej komentář
Váš příspěvek do diskuze: