Dopravní nehodovost 2015

Datum: 12.01.2016 | Autor: kpt. Bc. Jozef Bocán

Dopravní policisté za uplynulý rok 2015 šetřili celkem 93 067 dopravních nehod, při kterých 660 lidí zemřelo, 2 540 bylo těžce zraněno a 24 426 osob bylo zraněno lehce. Hmotná škoda při těchto dopravních nehodách dosáhla 5,4 miliardy korun. S těmito a dalšími fakty seznámili přítomné na dnešní tiskové konferenci první náměstek policejního prezidenta plk. Mgr. Martin Vondrášek a ředitel služby dopravní policie plk. Ing. Tomáš Lerch. Pokles ve statistických datech zaznamenáváme v kategorii těžce zraněných, ostatní výše uvedené ukazatele vykazují meziroční nárůst.

 

 

Plk. Vondrášek ve svém úvodním vystoupení shrnul činnost dopravních policistů v roce 2015, kteří v rámci dohledu na bezpečnost silničního provozu napříč republikou realizovali 1 664 dopravně bezpečnostních akcí, při kterých prošlo jejich kontrolou téměř 600 tisíc vozidel. Následně představil priority a opatření dopravní policie plánovaná na rok 2016.

„Během roku 2015 jsme udělali maximum pro efektivní využití technických prostředků pro dohled nad bezpečností silničního provozu, ať už jde o obměnu vozidel policejního autoteamu, nebo nedávno představené Octavie určené pro jednotlivé dopravní inspektoráty. V tomto roce se naopak více zaměříme na to, abychom takzvaný skrytý dohled doplnili o dohled pomocí vozidel v policejních barvách. Dopravní policisté tak budou zejména na významných silničních tazích v dopravně rizikových časech více vidět a působit tak především preventivně“, uvedl náměstek Vondrášek.

Na jeho vystoupení navázal ředitel dopravní policie plk. Lerch, který detailně analyzoval statistiky, následky i příčiny dopravních nehod v roce 2015. Zmínil negativní vliv dlouhotrvajícího teplého letního počasí a zároveň upozornil na ne vždy zodpovědné chování jak řidičů, tak i ostatních účastníků silničního provozu. Přestože počet usmrcených lidí následkem dopravních nehod byl v roce 2015 třetí nejnižší od roku 1961 a dlouhodobý klesající trend následků dopravních nehod se na českých komunikacích daří držet, meziročně jsme zaznamenali výraznější nárůst v počtu usmrcených chodců, spolujezdců v automobilech a cyklistů.

„Meziroční nárůst v počtu usmrcených spolujezdců přičítáme především vlivům horka v letních měsících, kdy nezřídka docházelo k tragickým dopravním nehodám s větším počtem obětí, pravděpodobně vlivem nepozornosti či únavy a následného přejetí do protisměru nebo vyjetí mimo komunikaci. Velká část usmrcených chodců zase nebyla v provozu pro ostatní účastníky dostatečně viditelná“, zdůraznil plk. Lerch.    

Právě viditelnost je jednou z oblastí, ve kterých bude Policie ČR v následujícím období působit na poli prevence. Ve spolupráci s oddělením BESIP se nám podařilo zajistit 250 tisíc reflexních pásků, které budou policisté rozdávat během běžného výkonu služby, v rámci společného projektu „Vidíme se“, především neosvětleným chodcům. Spolu s Českou kanceláří pojistitelů zase realizujeme projekt, v rámci kterého obdrží osádky kontrolovaných vozidel reflexní vesty. Připravujeme preventivní kampaň zaměřenou na věnování se řízení (nevěnování se plně řízení vozidla je nejčastější příčina všech dopravních nehod), stranou pozornosti nezůstane ani alkohol za volantem a poskytování kvalitního dopravního zpravodajství cestou operačního odboru Policejního prezidia ČR.

Bezpečnost a plynulost silničního provozu je v prvé řadě přímo závislá na vlastním chování všech jeho účastníků. Mysleme na vlastní bezpečnost i v roce 2016!

 

Více ZDE


kpt. Bc. Jozef Bocán

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

0 / 10

Přidej komentář
Váš příspěvek do diskuze: