Dopis od policisty působícího v Makedonii

Datum: 20.07.2017 | Autor: kpt. Bc. Chrobok Marek

Policista, který byl velitelem několika kontingentů v Makedonii, se chtěl tímto způsobem podělit o vzpomínky z mise a zároveň poděkovat svým kolegům. 

 

 

I když se již nyní datuje polovina roku 2017, rád bych touto cestou ještě mimořádně zavzpomínal a poděkoval policistkám a policistům, kteří působili pod mým velením v rámci společných hlídek vyslaných do Makedonie/FYROM v roce 2016.

 

V tomto roce jsem byl vyslán jako velitel kontingentu Policie České republiky na čtyři turnusy do Makedonie/FYROM.  Spolu se mnou bylo v šestitýdenních turnusech vysláno i 39 policistů a v některých případech i  pár čtyřnohých kolegů.

 

Služba v Makedonii nebyla  vždy jednoduchá. Kromě jazykové bariéry, kterou se úspěšně dařilo překonávat, se vyskytly i komplikace, které nejsou pro běžného policistu zcela obvyklé. Místo působení na jižní hranici v Gevgelii je jedním z nejteplejších míst v Makedonii, teploty během léta stoupají běžně přes 40 stupňů Celsia.  Náročný kopcovitý terén a často extrémní podmínky služby prověřily možnosti řidičů a služebních vozidel při výkonu služby stejně jako fyzické schopnosti každého policisty a jejich výstroje.  Častý výskyt jedovatých hadů, škorpiónů a pavouků v letních měsících si také vybral svou daň v podobě uštknutí jednoho policisty škorpionem a služebního psa zmijí růžkatou.

 

Působil jsem zde dohromady více než šest měsíců. Zažil jsem vlnu uprchlíků, kteří se snažili dostat Balkánskou cestou do svých vysněných destinací, eskalaci násilí v uprchlickém táboře v Idomeni během nepokojů, až po  následné klidnější období, kdy jsme se zaměřovali zejména  na boj s převaděči, kteří nadále v oblasti působili.

 

Pro mnohé z kolegů, včetně mne samotného, je  tato část života již uzavřenou kapitolou. Pro další kolegy ještě stále  otevřenou knihou, do které možná začnou psát svůj vlastní příběh.

 

Chci poděkovat svým kolegům, kteří byli se mnou vysláni, a především také rodinám těchto policistů za podporu, bez které by se naše služba rozhodně neobešla. Právě našim blízkým patří dík za trpělivost a toleranci, když jsme je při službě vlasti ochudili o společně strávené chvíle.

 

Nyní již působím jinde, nicméně stále vzpomínám  a vím, že jistě nejsem jediný.

 

kpt. Bc. Chrobok Marek

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

4.2 / 10

Přidej komentář
Váš příspěvek do diskuze: