Do Česka se přijedou léčit další pacienti. Tentokrát z východu Ukrajiny + NÁZOR PN
Vláda dnes, ve středu 25. června 2014, schválila pokračování programu MEDEVAC pro Ukrajinu. Humanitární evakuace obyvatel zraněných vinou ozbrojených konfliktů budou tentokrát zaměřené na občany Ukrajiny z východních oblastí země.
Boje na Ukrajině - Reuters
Do Česka by na léčbu zranění či onemocnění, jež není možné léčit v místních podmínkách, mohlo z východu Ukrajiny přijet až deset dalších civilních pacientů, především dětí, žen a starších osob. „Platí, že pokud můžeme, je naší povinností pomoci. Jestliže je nedaleko našich hranic konflikt, na základě kterého trpí nevinní civilisté včetně dětí, kteří by ve své zemi z různých důvodů nedostali adekvátní lékařskou péči, nedokáži si představit, že bychom při našich možnostech tamním lidem nepodali pomocnou ruku,“ řekl ministr vnitra s tím, že vláda na léčbu dalších ukrajinských pacientů vyčlenila 10 mil. Kč z rozpočtové rezervy. Do dnešního dne se v Česku v rámci programu léčilo 39 ukrajinských pacientů.
Vzhledem k eskalaci ozbrojených konfliktů ve světě vláda také rozhodla přesunout do rozpočtu resortu vnitra dalších 20 mil. Kč pro pokračování programu MEDEVAC i v jiných částech světa do konce r. 2014.
Program MEDEVAC zajišťuje Ministerstvo vnitra v úzké spolupráci s ministerstvy zdravotnictví, zahraničních věcí a obrany. Je primárně určen pro vážně nemocné děti z válkou postižených či jinak ohrožených oblastí, pro které neexistuje za stávajících okolností možnost léčby v místních podmínkách. Od roku 1993 se v rámci programu MEDEVAC léčilo přes 200 pacientů z Bosny a Hercegoviny, Kosova, Iráku, Afghánistánu, Sýrie nebo Ukrajiny.
NÁZOR PN:
S ohledem na kapacity nemocnic v ČR, vč.kapacit urgentních příjmů nechápeme tyto kroky. Země si přece nemůže dovolit ošetřovat na náklady nás všech zahraniční pacienty, pokud není pro občany ČR místo, o čemž i svědčí článek na Novinkách:
„Během poslední noci vyjížděly naše posádky k šesti pacientům s příznaky cévní mozkové příhody a u poloviny z nich bylo předání do specializované péče problém. Velmi dlouho záchranáři s pacientem čekali, dispečerky musely avizovat pacienta v několika nemocnicích a někteří pacienti byli nakonec předáni až do třetí nebo čtvrté nemocnice v pořadí, v průměru po hodině, hodině a půl,“ řekla dnes Právu mluvčí pražských záchranářů Jiřina Ernestová.
Štítky
léčení ukrajina MEDEVAC pacientiOhodnoťte článek počtem hvězdiček
Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.
Související články
- Ukrajinská část projektu MEDEVAC se blíží k závěru
- NÁZOR: MEDEVAC - můžeme si dovolit upřednostňovat zahraniční pacienty a pro naše nemít lůžka?