Dnes do Česka přiletí další pacienti z Ukrajiny

Datum: 06.03.2014 | Autor: Michal Voska

Dnes, cca po 16:00 hodině přistane na letišti Praha-Kbely vojenský speciál, jímž budou do České republiky přepraveni další pacienti z Ukrajiny. Jedná se o pacienty s těžkými a středně těžkými zraněními, kteří budou v Česku léčeni v rámci programu humanitárních evakuací zdravotně postižených obyvatel (MEDEVAC).  Ukažme si pár otázek, které redakce položila organizaci Člověk v tísni a našim ministerstvům.

Předchozí transport 27 zraněných - MVČR

 

Dnes informujeme jen krátce, jelikož co mělo být řečeno i řečeno bylo...

 

Stále očekáváme odpovědi na naše otázky položené MINISTERSTVU ZAHRANIČÍ, ZDRAVOTNICTVÍ, organizaci Člověk v tísni.

 

Část tiskovky MVČR k přísunu dalších zraněných...

 

Výběr pacientů obstarává Zastupitelský úřad ČR v Kyjevě ve spolupráci s neziskovou organizací Člověk v tísni. Jejich přeprava do ČR bude zabezpečena armádním letounem CASA v doprovodu specializovaného týmu vojenských lékařů a zdravotníků. Sociální asistence pacientům včetně tlumočení, pobyt rodinných příslušníků nezletilých pacientů a pobyt pacientů po ukončení léčby v České republice do doby návratu zabezpečí Ministerstvo vnitra ve spolupráci s Arcidiecézní charitou Praha. Program MEDEVAC zajišťuje Ministerstvo vnitra v úzké spolupráci s ministerstvy zdravotnictví, zahraničních věcí a obrany. Je primárně určen pro vážně nemocné děti z válkou postižených či jinak ohrožených oblastí, pro které neexistuje za stávajících okolností možnost léčby v místních podmínkách.
 
V minulém týdnu přijala Česká republika prvních 27 Ukrajinců, kteří trpí různými středně těžkými až těžkými zraněními, jako jsou střelná zranění hrudníku, hlavy, zranění vnitřních orgánů apod. Pacienti mají k dispozici špičkovou péči lékařských specialistů z Všeobecné fakultní nemocnice, Fakultní nemocnice Motol a Ústřední vojenské nemocnice.

 

Naše otázky na ministerstva a ČvT:

 

Nabídne ČR i naše specializovaná, popáleninová pracoviště pro příslušníky ozbrojených složek Ukrajiny, zejména pak pro popálené policisty?

 

Kdo řídil výběr pacientů, jakým způsobem k výběru docházelo?

 

Byl některý z pacientů před příjezdem vybaven některou z ochranných pomůcek (štít, balist.vesta, helma...) ?

 

Známe trestní rejstříky ošetřovaných osob?

 

Byl při výběru pacientů brán potaz na okolnosti zranění? - náhodný kolemjdoucí, aktivní demonstrant...?

 

dále pak žádala naše redakce vyjádření MINISTERSTVA ZDRAVOTNICTVÍ k vytíženosti lůžek v našich nemocnicích, uváděném i mnohahodinovém objíždění nemocnic, tzn.potíže s příjmem pacientů, odsuny případných operativních zákroků s ohledem na přísun pacientů z Ukrajiny atp.

 

Redakce PN

Štítky

Ukrajina medevac

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

4.6 / 10

Související články

Přidej komentář
Váš příspěvek do diskuze:

Komentáře

avatar
Václav Tomášek Datum: 20.03.2014 Čas: 16:12

Příspěvky jsou cenzurovány, kým. Doufám, že ne Štětinou.

avatar
Václav Tomášek Datum: 20.03.2014 Čas: 16:10

Vámi položené odpovědi asi těžko někdo zodpoví. Přivezli k ošetření nacionalistické a fašistické bojovníky za Banderu a jeho ideály.

avatar
policajt Datum: 07.03.2014 Čas: 10:48

Je zajímavé, že bylo celkem evidováno 95 obětí, ale nikdo již neuvedl, že z tohoto počtu bylo 77 policistů usmrceno a dalších 700 zraněno.

avatar
Jiří Vaněk st. Datum: 06.03.2014 Čas: 11:50

Jestli zraněné vybírá Š. Pánek, nebo třeba Štětina, tak mám V E L K O U obavu o zraněné policisty. Je to sviňárna. A budu se opakovat: " Pro naše těžce nemocné děti, kde léčbu neplatí žádná ZP, budeme zase trapně sbírat víčka z pet lahví! "
Jiří Vaněk st.

avatar
Jaroslav Datum: 06.03.2014 Čas: 10:50

Klobouk dolů! Myslel jsem si, že naše média stojí za ho**o a nikdo si nedovolí otevřít hubu a pak narazím na Policejní noviny a nestačím se divit. Máte můj respekt!