Dětská kriminalita - je na čase snížit věkovou odpovědnost?

Datum: 15.02.2016 | Autor: Redakce PN

Dětská kriminalita (též dětská delikvence, predelikvence, prekriminalita) se týká věkové kategorie dětí do 15 let. Typickým znakem dětské delikvence je skupinovost, malá připravenost i promyšlenost. Jde o činy páchané převážně spontánně, méně často jde o plánované a předem připravené akce. Nežádoucí aktivity těchto jedinců (skupin) jsou směřovány převážně proti majetku, jde i o nežádoucí jednání ve spojení s drogovou závislostí, méně často se pak setkáváme s násilnými činy.

 

Je na čase snížit věkovou hranici? Foto archiv

 

Snížení věku trestné odpovědnosti

Policisté zadrželi v sobotu večer nezletilého podezřelého z vraždy ženy, která byla nalezena v lesoparku v teplické části Řetenice. Znají již rovněž totožnost oběti. V neděli to oznámila krajská policejní mluvčí Jana Slámová. Vzhledem k nízkému věku zadrženého bude věc odložena.

 

...tak zněl titulek nedělních novinek (www.novinky.cz - 14.2.2016) a podobné titulky můžeme vídat stále častěji. Naštěstí ne ve spojení s vraždou, ale s řadou přestupků a trestných činnů, zejména pak loupeže, ublížení na zdraví a další. Mnoho pamětníků při čtení sklopí zrak a pomyslí si "kam ten svět spěje". Bohužel, jev dětské kriminality je neúprosný a relativně častý. Vlivů je více. Prostředí, ve kterém dítě vyrůstá (často sociálně slabší skupiny s nízkým vzděláním, rodiče na podpoře atp.). I lokalita hraje svoji roli. Ve městech, kde je zvýšená kriminalita, zejména co se týče etnik, tam se dá předpokládat i zvýšený výskyt kriminality mládeže. Jak tomu zabránit?

 

12 let jako základ

Možná drsné opatření, ale je třeba si uvědomit, že krminalita mladistvých neklesá a řada z nich se ,,schovává" za nízkým postihem vzhledem k jejich věku. Diagnostické ústavy skýtají útočiště a hlvně jediný způsob, jak mladistvé výtržníky a agresory napravit. Bohužel, ne vždy to je ku prospěchu. Často se takový ústav pere s nedostatkem kvalitního personálu, nedostatkem výchovy a dohledu. A to samozřejmě n ení chyba zaměstnanců, ale systému jako celku. Někteří naopak ještě více ,,zvlčí" a to díky vlivu starším soukmenovcům, chovancům stejného ústavu. Možným řešením je snížení věkové odpovědnosti kupříkladu na 12 let. V ten okamžik by provinilec byl souzen stejným měřítkem jako dospělý, leč by bylo třeba vybudovat v rámci již stávajících detenčních ústavů, resp.vězení napůl oddělený blok, který by umožnil alespoň částečný pohled na ,,dospěláky".

 

Tím by mladý výtržník mohl pochopit, kam mohou směřovat jeho kroky a jeho budoucnost, pokud se nebude snažit nápravě, jelikož v diagnostických ústavech jde stále jen o formu "pasťáku", ale navození ,,zdravého strachu" není samozřejmostí. Nenabádáme k tomu, aby některý náš, či váš potomek byl sousen, byl hozen za katr, ale je třeba si uvědomit jaká rizika nese delikvent v tak nízkém věku...

 

Věková odpovědnost v zahraničí

Severní Irsko 7 let

Švýcarsko 7 let

Velká Británie / Skotsko 8 let

Velká Británie / Anglie, Wales 10 let

Turecko 11 let

Nizozemsko 12 let

Francie 13 let

Itálie 14 let

Rakousko 14 let

Slovensko 14 let

Maďarsko 14 let

Německo 14 let

Dánsko 15 let

Finsko 15 let

Norsko 15 let

Belgie 16 let

Polsko 16 let

Portugalsko 16 let

Španělsko 16 let

 

Poznámka: * Ve Švýcarsku je výrazně uplatňován sociálně-opatrovnický model. Proti dítěti ve věku od 7 do 15 let lze vést řízení pouze prostřednictvím právních zástupců mládeže. Až po dovršení 15. roku věku je možné vést trestní řízení před soudními orgány. ** Ve Skotsku lze stíhat děti ve věku 8–16 let výjimečně – na zvláštní povolení. *** v Belgii lze stíhat mladistvé mezi 16 až 18 rokem pouze pro dopravní delikty

 

Jaký je VÁŠ názor???

 

 

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

4 / 10

Související články

Přidej komentář




Váš příspěvek do diskuze:

Komentáře

avatar
Vladimír Lámer Datum: 06.04.2020 Čas: 12:22

dobrý deh dělám projekt do školy a všimnul jsem si chyby prosím o opravení
cituji - Často se takový ústav pere s nedostatkem kvalitního personálu, nedostatkem výchovy a dohledu. A to samozřejmě n ení chyba zaměstnanců, ale systému jako celku.
jenom tam je mezera ve slově není (n ení)