Cvičení AKTIVNÍ STŘELEC 2013

Datum: 08.10.2013 | Autor: mjr. Bc. Jitka Vavřinová


V pardubickém Gymnáziu Mozartova odstartovalo prověřovací cvičení Krajského ředitelství policie Pardubického kraje, připraveného ve spolupráci s Pardubickým krajem. Jednalo se o cvičení, jehož cílem bylo připravit policisty na zvládnutí služebního zákroku proti aktivnímu střelci, který se pohybuje ve veřejné budově a svým jednáním přímo ohrožuje životy a zdraví osob.  

 

 Velitelem cvičení byl ředitel Krajského ředitelství policie Pardubického kraje plk. Mgr. Radek Malíř. Účastnil se ho i hejtman Pardubického kraje a zároveň předseda Bezpečnostní rady Pardubického kraje JUDr. Martin Netolický, Ph. D., zástupci policejního prezidia a ministerstva vnitra, členové bezpečnostní rady, ale i ředitelé dalších škol z našeho kraje.

 

 Cvičení probíhalo ve třech obdobných blocích.  První dva byly prověřovací, třetí ukázkový. Prvního se jako zasahující policisté účastnili muži zákona z Pardubic, ve druhém cvičili policisté z Územních odborů Chrudim, Svitavy a Ústí nad Orlicí. Jako poslední si vše vyzkoušeli policisté odboru služební přípravy, kteří o tom, co je čeká, měli povědomí.  

 

 A jak vše probíhalo?


Poté, co budovu školy obsadili ozbrojení pachatelé – aktivní střelci, kteří bezhlavě stříleli po všech lidech, které v budově potkali, a ve škole vypukla panika, oznámil událost na linku 158 ředitel školy. Operační důstojník, který oznámení přijal, vyslal okamžitě na místo hlídky policistů, které byly k místu události nejblíže. Instruoval je o všem, co se od ředitele dozvěděl. Úkolem policistů bylo co nejrychleji v neznámé budově nalézt a zneškodnit všechny střelce a zabránit tak umírání a zranění dalších lidí – studentů, učitelů. Policisté nemohli ošetřovat zraněné nebo poskytovat pomoc a podporu vyděšeným studentům. Jejich cíl byl jasný. V co možná nejkratším čase zneškodnit všechny útočníky. To se všem zakročujícím týmům policistů podařilo. Střelci byli nakonec tři, každý však v jiném patře budovy. Po samotném zneškodnění čekal na policisty další důležitý úkol. Propátrat budovu tak, aby nemohl zůstat žádný z útočníků skryt a pokračovat ve svém řádění.

 

Raněná dívka a policista - zdroj: mvcr.cz

 

 

 Mezi tím, co zasahující policisté zneškodňovali pachatele, další jejich kolegové zajišťovaly co možná nejbezpečnější přesun vybíhajících studentů a učitelů ze školy a jejich soustředění se na takovém místě, kde by jim nehrozilo žádné nebezpečí. V reálné akci by následovalo ošetřování zraněných. Ovšem v našem cvičení došlo mezi jednotlivými bloky cvičení naopak k jejich přimaskování, tak aby jejich zranění působila stále věrohodně.   

 

 Velké poděkování patří řediteli pardubického Gymnázia Mozartova, Mgr. Marku Výbornému, který umožnil, aby právě v této natipované škole mohlo cvičení proběhnout. Dále všem cca 250 studentům a učitelům, kteří sehráli role raněných, vyděšených a panikou poznamenaných lidí, ale i pracovníkům Českého červeného kříže, kteří figuranty na dnešní cvičení velmi věrohodně namaskovali.    

Štítky

pardubice škola cvičení střelec zásah

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

4.5 / 10

Související články

Přidej komentář
Váš příspěvek do diskuze: