Čínský prezident odjel, bezpečnostní opatření skončila

Datum: 03.04.2016 | Autor: Redakce PN, kpt. Bc. Jozef Bocán

Ochrana významných státníků je vždy nelehký úkol. Tím spíš v době, kdy hrozí aktuální teroristické útoky kdekoliv po světě. Policie neponechala nic náhodě a pro ochranu bylo uděláno maximum.

 

Policie České republiky má za sebou mimořádné bezpečnostní opatření, které realizovala v minulých dnech u příležitosti státní návštěvy čínského prezidenta. Za každodenního současného nasazení několika stovek policistů ze specializovaných útvarů s celorepublikovou působností, jako je Útvar pro ochranu ústavních činitelů a Útvar pro ochranu prezidenta ČR a v úzké součinnosti s policisty z jednotlivých krajských ředitelství Policie ČR, především z Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy a Středočeského kraje, policisté splnili veškeré úkoly, které na ně byly kladeny. Šlo zejména o zajištění bezpečnosti chráněných osob a dohled na veřejným pořádkem a dodržováním zákonů České republiky.

 

Už při samotných několikatýdenních přípravách, zahrnujících nespočet jednání na nejrůznějších úrovních, musela policie brát v potaz i aktuální bezpečnostní situaci v Evropě a v souvislosti s nedávnými teroristickými útoky v Bruselu nastavená opatření přizpůsobit. V průběhu třídenního bezpečnostního opatření nedošlo k žádné mimořádné události, v rámci které by byla ohrožena bezpečnost kterékoliv z chráněných osob, veškeré drobné potyčky a strkanice policisté zpravidla ukončili v samotném zárodku. „Policistům, kteří se na celé akci podíleli a přispěli tak z hlediska bezpečnosti k jejímu stoprocentnímu zvládnutí patří za profesionální a osobní zodpovědný přístup mé poděkování“, uvedl na adresu policistů účastnících se bezpečnostní akce policejní prezident brig. gen. Tomáš Tuhý.

 

Třídenním intenzivním nasazením policistů, strážníků, ale i vojáků AČR se podařilo bezesporu předejít eskalaci drobných pouličních potyček a narušení veřejného pořádku. V souvislosti s bezpečnostním opatřením skončilo na policejních služebnách celkem 23 osob a to jak z řad odpůrců tak i příznivců návštěvy čínského prezidenta. Valná většina osob je postihována za přestupkové delikty, jeden z cizinců čelí trestnímu stíhání ve zkráceném přípravném řízení pro přečin krádeže.

 

„Jsem přesvědčen, že důkladná příprava, kterou jsme absolvovali, je při zajištění hladkého průběhu takto významné a sledované akce velice důležitá. Zvlášť oceňuji zdrženlivost policistů při zajišťování veřejného pořádku v souvislosti s projevy rozdílných názorů“doplnil slova policejního prezidenta velitel bezpečnostní akce a první náměstek policejního prezidenta plk. Martin Vondrášek.

 

Bezpečnostní akce si v rámci plnění úkolů Policie ČR, které plynou jak z právního řádu ČR, tak i z mezinárodních dohod, vyžádala i některá omezení, se kterými se potýkali především rezidenti oblastí, ve kterých policie zajišťovala bezpečnost chráněných osob. Těm se policisté i strážníci městské policie věnovali v rámci příprav, kdy oslovovali v maximální možné míře dotčené právnické i fyzické osoby a vysvětlovali mimořádnost celého opatření.  Stejnou pozornost policie věnovala i komunikaci s magistrátem a jednotlivými městskými částmi či informování veřejnosti prostřednictvím internetových stránek i za pomoci médií. Z pochopitelných důvodů však nebylo možné informovat o podrobnostech bezpečnostního opatření a konkrétních uzavírkách s větším předstihem

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

0 / 10

Přidej komentář
Váš příspěvek do diskuze: