Chovanec: Policejní pyrotechnici vyhodnotili areál ve Vrběticích jako nevhodný

Datum: 04.11.2014 | Autor: Mgr. Josef Holek

Ministr vnitra Milan Chovanec spolu se svým vládním kolegou ministrem obrany Martinem Stropnickým dnes, v pondělí 3. listopadu 2014, informoval ostatní členy vlády o mimořádné situaci, která nastala po výbuchu v rozsáhlém muničním skladu Vojenského technického ústavu ve Vrběticích na Zlínsku. Areál doposud střežili pouze policisté, nyní je doplní stovka vojáků včetně pyrotechniků. Armáda navíc poskytne logistickou pomoc a zajistí sklady. Vláda už také vyzvala nájemce z řad soukromých firem, aby svou munici odvezla.

 

Areál ve Vrběticích na snímku České televize

 

„Armáda do místa vyšle stovku vojáků v činné službě, kteří budou mít stejné pravomoci jako policie,“ uvedl ministr vnitra Milan Chovanec. Vojáci budou s policisty patrolovat ve smíšených hlídkách a zajistí neprodyšnost celého prostoru. Cílem tohoto kroku je eliminace další újmy na zdraví občanů a ochrana majetku.
 
Vláda už vyzvala všechny firmy, které jsou v areálu Vojenského technického ústavu v nájmu, aby své sklady co nejrychleji vyklidily. Pokud to neudělají, nebezpečnou munici stát zabaví. „Je nepřípustné, aby lidé měli vedle domů nebezpečný areál, který může kdykoliv vybuchnout jako sopka,“ řekl ministr Chovanec. Pětice nájemců však zatím s policií komunikuje a do zítřka se musí rozhodnout, jak se svým majetkem naloží. Stát může s odvozem za úplatu pomoci. Pokud by společnosti nekooperovaly, nastane zmíněné zabavování. Pyrotechnici areál vyhodnotili jako nevhodný pro uskladnění střeliva.
 
Ministr vnitra muniční sklad navštívil minulý týden ve čtvrtek a spolu s ministrem obrany Martinem Stropnickým situaci řešili i se starosty přilehlých obcí. „Nejen na to konto jsem požádal policejního prezidenta, aby policie prověřila bezpečnost největších muničních skladů v zemi. Kontrolu experti zahájí v řádu dnů,“ ubezpečil Chovanec.

Štítky

areál munice Stropnický vrbětice Chovanec exploze

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

0 / 10

Přidej komentář
Váš příspěvek do diskuze: