Čeští policisté účastni nepokojů v Makedonii

Datum: 11.04.2016 | Autor: por. Bc. Markéta JANOVSKÁ

V neděli 10. 4. 2016, začaly v dopoledních hodinách v řeckém táboře v Idomeni nepokoje mezi migranty. Velitel směny policejní stanice na makedonské straně okamžitě svolal na místo všechny hlídky, které do té doby prováděly běžnou hlídkovou činnost. O pomoc byli požádáni také čeští policisté, kteří se nacházeli v tu dobu mimo službu na hotelu. 

 

Kolem poledne pak bylo na ochranu hranice nasazeno 21 našich policistů a další, kteří měli po noční službě, byli povoláni později. Policisté spolu s makedonskými a maďarskými kolegy střežili prostor v okolí hlavní brány a nejbližšího okolí. Policisté Policie ČR proti uprchlíkům, až na jeden případ, nezasahovali, pouze se bránili ochrannými pomůckami proti kamenům, které na ně uprchlíci házeli. Naši policisté nepoužili žádné donucovací prostředky ani zbraně a celý český kontingent je v pořádku.

 

 

Zákrok českých policistů

 

 

V místě, kde uprchlíci udělali v plotě díru a snažili se přejít hranici, byla i jedna dvoučlenná hlídka českých policistů spolu s makedonským kolegou. Tito tři policisté byli v tu chvíli sami na asi 100 až 150 uprchlíků snažících se dostat na makedonské území. Radikálnější jádro vzadu před sebou tlačilo skupinu, ve které byli ženy, děti, aktivisté a novináři. Zároveň právě ze zadních řad uprchlíků létaly na policisty kameny. Policisté se snažili situaci uklidnit. Uprchlíkům dali pokyn, aby si sedli na zem, což část z nich respektovala. Proti neuposlechnuvším migrantům vzadu použili makedonští policisté slzný plyn, který bohužel zasáhl i skupinku již sedících lidí. Těm okamžitě pomohli čeští policisté, kteří jim dali vodu na vypláchnutí slzného plynu z očí a poskytli jim roušky, včetně vlastních. Po této základní pomoci si příchozí posily makedonské policie převzaly skupinu k dalšímu opatření.

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

2 / 10

Přidej komentář
Váš příspěvek do diskuze: