České doklady do celého světa

Datum: 01.11.2013 | Autor: Michal Voska

Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu SKPV provedli rozsáhlou akci s krycím názvem „FAKE“, při které zadrželi šest mužů a jednu ženu podezřelých z padělání a pozměnění veřejné listiny a legalizace výnosů z trestné činnosti.
 

Česká ,,občanka"  zdroj: Wikipedia.cz

 

Tři občany Arménie a po jednom z Moldávie, Alžírska, Tuniska a Ukrajiny (35 - 47 let) zadrželi detektivové 22. října 2013 v Praze. Akce byla součástí mezinárodní operace, namířené proti zprostředkovatelům a odběratelům padělaných dokladů v Rakousku, SRN, Francii a Velké Británii. Při této akci bylo v zahraničí zadrženo dalších 19 osob a provedeno bylo přes 50 domovních prohlídek. Na této operaci se podílel také Europol (jejich tiskovou zprávu naleznete na webových stránkách: www.europol.europa.eu).
 

Na území České republiky proběhlo během samotné realizace 11 domovních prohlídek a 9 prohlídek jiných prostor a pozemků, při nichž bylo nalezeno větší množství osobních dokladů. Dále byla zajištěna technická zařízení sloužící k výrobě padělků dokladů, zejména počítače, tiskárny se scannerem, laminovací zařízení, speciální papíry, speciální lepidla ve spreji, skalpelové soupravy, razítka a další.
 
Podle detektivů byl hlavou celé organizované skupiny a zároveň hlavním padělatelem Armén (47). Udržovat měl za účelem výroby padělaných či pozměněných dokladů kontakty na arménskou komunitu jak v zemích EU, tak i zemích mimo EU. Zároveň měl také uspokojovat poptávku po padělaných a pozměněných dokladech arabské komunity a ruskojazyčné komunity (Ukrajina, Moldávie), a to jak přímými kontakty na tuzemské objednavatele, tak i kontakty do zahraničí prostřednictvím dalších členů této organizované skupiny.
 
Organizovaná, mezinárodně působící síť osob různých státních příslušností, měla být zapojena do rozsáhlé výroby a šíření pozměněných a padělaných dokladů. Část této zločinecké sítě, situovaná na území hlavního města Prahy, měla zajišťovat samotnou výrobu padělků (cestovních pasů ČR, občanských průkazu ČR a řidičských průkazů ČR), především pro zprostředkovatele ve Spolkové republice Německo, Rakousku, Francii, Norsku, Velké Británii, Nizozemí, Finsku či Litvě. S využitím odcizených originálů českých dokladů měli provádět pozměňující zásahy tak, aby identifikační údaje na dokladech odpovídaly požadavku objednatelů. Část produkce těchto dokladů byla zaslána i do Turecka, Libye a Spojených arabských emirátů.
 
Za účelem minimalizace rizika odhalení měli obvinění inkasovat odměnu (300 až 600 EUR za doklad) přes další osoby, které peníze od zákazníků vybíraly a do České republiky je zasílaly prostřednictvím finančních společností hlavnímu organizátorovi.
 
Podle obvinění členové organizované skupiny padělané doklady obstarávali s vědomím, že svým protiprávním jednáním umožňují osobám z tzv. „třetích zemí“ legalizovat pohyb, pobyt a zaměstnání v zemích Schengenského prostoru a osobám, které se již na území Schengenského prostoru zdržovaly, zakrýt v případě potřeby pravou identitu. Jen v České republice se detektivům podařilo zadokumentovat zisk padělatelů ve výši cca 1.200.000,- Kč.
 
V rámci společné mezinárodní akce došlo ve výše uvedených zemích i k zadržení dalších 10 osob (z toho jedna osoba, prokazující se padělanými doklady, byla zadržena i v ČR), které na území těchto států pobývaly nelegálně.
 
Na území ČR bylo třem osobám sděleno obvinění pro padělání a pozměnění veřejné listiny a třem osobám obvinění pro legalizaci výnosů z trestné činnosti. Všichni obvinění se trestné činnosti měli dopustit jako členové mezinárodní organizované skupiny.
 
Pět obviněných je stíháno vazebně. V případě prokázání viny hrozí obviněným tresty odnětí svobody v rozmezí od 3 od 10 let. Případ dozoruje Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 5.

Štítky

padělky padělání Doklady občanský průkaz pas

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

0 / 10

Související články

Přidej komentář
Váš příspěvek do diskuze: