Češi válí! Lovecké praky se systémem míření TTF

Datum: 14.02.2024 | Autor: Redakce

Že jsou moderní praky výkonnou a skladnou zbraní, je už téměř všeobecně známo. Praky se používají k lovu drobné zvěře, v zemích, kde je to legální. Trénují s nimi survivalisti a preppeři aby využili jejich výhody tichého výstřelu a možnosti přesného zásahu. Sportovní forma této střelecké disciplíny také zaznamenala velký nárůst zájemců. Jde totiž o nejlevnější střelecký sport.

 

MDF deska 20 mm, prostřelená prakem TTF (15 mm ocelová kulička).

MDF deska 20 mm, prostřelená prakem TTF (15 mm ocelová kulička).

Český výrobce praků Jan Nowak, se střelbou z praku zabývá více než 12 let. Je držitelem mnoha ocenění z národních a mezinárodních soutěží v přesné střelbě prakem. Několikrát svůj tým střelců úspěšně vedl na Mistroství světa, nebo jiná mezinárodní klání. Ve sportovní formě střelci opakovaně zasahují cíle o průměru 4 cm na vzdálenosti 15 až 20 metrů. Tyto dovednosti přesné střelby a mnohaleté zkušenosti jsou zúročeny v jeho originální konstrukci TTF praků. Tyto praky, vyrobené a navržené v Česku, jsou tak populární doslova po celém světě. I přes oblibu ve zdokonalování sportovní přesnosti, Jan Nowak vždy tíhnul k praktické střelbě v terénu. Proto jsou jeho praky opatřeny unikátní výkonnou latexovou gumou vlastní značky (složení gum je odolné teplotám od -6 stupňů C). Tyto gumy se navíc vyznačují vysokou schopností se smrštit. Generují tak mnohem vyšší rychlost a energii střely. Takovým prakem lze snadno prostřelit kokosový ořech.

Prak TTF Marco Polo, gumy o síle 0.85 a ocelových kuliček 9.5 mm.

Prak TTF Marco Polo, gumy o síle 0.85 a ocelových kuliček 9.5 mm.

Moderní praky se systémem míření TTF mají konstrukční výhodu proti klasickým praků (s opěrkou nebo bez), kde jsou gumy vedeny k tělu praku přímo, shora (takzvané OTT praky). TTF je styl uchycení gum k tělu praku (kolmo), který přirozeně pomáhá střelci zachovat správný úhel zápěstí k tělu praku. Navíc jsou tyto praky opatřeny mechanickým mířidlem, které umožňuje střelci velmi rychle dosahovat značné přesnosti na vzdálenosti do 30 metrů. Právě díky těmto vlastnostem jsou TTF praky nejvhodnější pro velmi přesné zasahování cílů.

Moderní prak TTF opatřený výkonnou latexovou gumou.

Plochá latexová guma, která je mnohem výkonnější než dříve používané gumy trubičkové nebo čtvercové (letecké), spolu s možností přesného míření, předurčují prak jako ideální loveckou zbraň. Přesto, že lov prakem v ČR není povolen, a zákonodárce jej jednoznačně hodnotí jako trestný čin pytláctví, je střelba prakem zajímavou dovedností. Stejně jako střelba z luku nebo foukačky, by tato dovednost neměla chybět v repertoáru moderního preppera nebo survivalisty. Každý, kdo trénuje svoje dovednosti přežití, by na prak neměl opomenout.

Test střel 8 až 12 mm na balistickém gelu.


 

Nejen skutečnost, že lze prak snadno přenášet doslova v kapse, a jeho střelivo lze různě improvizovat, z něj vytvořila skutečnou loveckou zbraň. Ve Velké Británii, kde je lov prakem legální, bez nutnosti licence (pouze se souhlasem majitele pozemku), jej využívají místní skupiny k lovu malé zvěře. Panuje zde totiž zcela jiná situace než v kontinentální Evropě a mnoho druhů zvěře je v Británii přemnoženo, nebo jsou označeny za invazivní. Moderní praky s latexovou gumou generují energii střely standardně nad 20 až 30 Joule (maximálně až 138 Joule). Pro lov malé zvěře je to však zcela dostačující. Střelci totiž trénuji svoji přesnost podobně jako je tomu ve sportovní formě (střelba na otočné terče, tzv spinnery). Zásah je proto vždy přesně umístěn, nejčastěji do oblasti hlavy a krku.


 

Český výrobce loveckých a sportovních praků

Hunting Catapults CZ

www.hunting-catapults.cz

 

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

7.5 / 10

Související články