Cenu ministra vnitra za podporu otevřených dat získal Liberecký kraj

Datum: 08.04.2014 | Autor: Pavel Novák

Každoročně udělovanou cenu ministra vnitra z oblasti informačních a komunikačních technologií získal pro rok 2014 Liberecký kraj. Milan Chovanec kraj ocenil za nejaktivnější přístup k publikaci otevřených dat na Portálu veřejné právy.

 

Ministr Chovanec - MVČR

 


Možnost zveřejňování smluv, objednávek a finančního plnění mají úřady na Portálu veřejné správy od února 2013. Za rok fungování služby zveřejnil Liberecký kraj na 1600 dokumentů, což je téměř polovina z celkového počtu 3600 zveřejněných záznamů. „Myšlenka nic před občany netajit, naopak dobrovolně a bez vyzývání zveřejňovat co nejvíce informací, se mi dlouhodobě líbí. Státní úřady by měly transparentně zveřejňovat smlouvy, objednávky a další údaje. To vítám a podporuji. Občané si aktivní přístup úřadů v této oblasti zaslouží,“ uvedl ministr vnitra Milan Chovanec s tím, že důsledné zveřejňování strukturovaných dat veřejné správy, např. smluv, může pomoci jak při efektizaci využívání veřejných financí, tak i při boji s korupcí.

 

Cenu ministra vnitra převzal hejtman Libereckého kraje Martin Půta z rukou ředitele odboru veřejné správy a eGovernmentu Ministerstva vnitra Bohdana Urbana. K předání došlo v pondělí 7. dubna 2014 tradičně během konference Internet ve státní správě a samosprávě v Hradci Králové. „Liberecký kraj na Portálu veřejné správy publikoval zdaleka největší počet smluv a objednávek ze všech dosud publikujících subjektů. Důležitější a pozitivnější než samotná čísla pro nás však bylo to, že kraj zveřejňování smluv úřadů také prosazuje i mezi vlastními příspěvkovými organizacemi,“ ocenil aktivitu kraje na severu Čech Bohdan Urban. 

  

Co jsou otevřená data?

 

Open-data jsou informace, které veřejná správa bez omezení poskytuje veřejnosti, a která je poté možné využívat pro komerční i nekomerční aktivity. Vzájemné využívání těchto dat je kromě veřejnosti důležité i pro veřejnou správu, protože díky tomu odpadá byrokracie v podobě složitého získávání již jednou zveřejněných a volně dostupných informací. V oblasti boje proti korupci jsou známé např. „rozklikávací rozpočty“ obcí, které příslušné organizace využívají k řešení problematiky efektivního využívání veřejných financí. Zveřejňování na Portálu probíhá prostřednictvím datových schránek.

 

Řešení na Portálu nabízí vyhledávání databázového typu i fulltextové vyhledávání v metadatech i přílohách záznamů. Všechna publikovaná data jsou veřejně dostupná a stažitelná ve formátu XML, který umožňuje další analytické vyhodnocování údajů na straně subjektu, který data stáhl.

 

Co je Portál veřejné správy?

Portál veřejné správy je rozcestník pro úřady i občana, který chce on-line komunikovat se státní správou i samosprávou. Na internetové adrese www.portal.gov.cz najde na jednom místě informace o úřadech, informace zveřejňované úřady i odkazy na další důležité služby i úřady obecně. Získá zde přehled o řešení životních situací, úřední věstníky i možnost vyhledávat v zákonech, datových schránkách či požádat o výpisy či změnu údajů v základních registrech. 

Štítky

Otevřená data Ministr Chovanec

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

0 / 10

Přidej komentář
Váš příspěvek do diskuze: