Brousení nože profesionálem - Spyderco police zachráněno

Datum: 13.03.2016 | Autor: Redakce PN

Mnozí z vás mají rádi nože, proto vám pravidelně přinášíme recenze pevných, ale i zavíracích nožů a další chystáme. Dnes se podíváme na to, jaké to je, když si vezme do parády poničený nůž se strhlou fasetou mistr brusič - Di Marcus z Prahy. Ten od nás dostal jednoznačný úkol - zachraň Spyderco POLICE s čepelí z VG10 po zásahu pseudobrusiče. Di Marcus výzvu přijal a o jeho práci se můžete přesvědčit v dnešním článku...

 

Spyderco po výsledném, několikahodinovém broušení a opravě toho, co napáchal ,,brusič"

 

Nejlépe svojí práci popíše mistr brusič

 

Dostal se ke mně od zákazníka krásný nůž v podání Spyderco Police s hladkým ostřím. Když jsem nůž vybral z balíčku a prohlédl " odborné " nabroušení, trošku jsem se zhrozil. Stržené ostří po celé délce, faseta z každé strany úplně jiný úhel... Celou situaci jsem zkonzultoval se zákazníkem, zda zachovat zbytek továrně přednastaveného úhlu, s tím že výbrus nebude symetrický, nebo dobrousit obě strany na již započatém díle a srovnat do symetrie. Volba padla na možnost číslo dvě, tedy srovnání. Čepel z materiálu VG10 mě překvapila svojí tvrdostí a velkou neochotou na kamenech cokoliv měnit. Nakonec se podařilo vše do zdárného konce a jsem rád, že mi to majitel po převzetí hotového nože potvrdil. Styl broušení myslím nemá smysl popisovat, uvedu pouze to, že s nozem jsem strávil přibližně 5 hodin poctivého času. Začátek a hrubé srovnáni fasety jsem provedl na zrnitosti 1000 grit. Hrubější kvůli možnosti velmi rychlého úbytku materiálu pro jistotu a svůj klid při práci nepoužívám. V dalších fázích jsem pokračoval na zrnitostech 3000, 8000 grit a finální vyleštění nové fasety na keramických kamenech. Pro dokonalost ostří, které se snažím vždy dovést do stavu břitvy, jsem provedl půlhodinovým obtahováním na kůži, napuštěné 2 zrnitostmi leštících past. Byla to dlouhá a náročná práce, ale v tomto případě radost a ocenění od majitele mi vše vynahradila v mnohem větším měřítku. Tímto děkuji za důvěru a zapůjčení nože a možnost seznámit se s ocelí VG10, která mi dala opravdu zabrat.

 

Je vhodné i uvést, že taková mistrná práce při záchraně nože v hodnotě několika tisíc korun samozřejmě něco stojí, nicméně nůž vám bude poté sloužit dlouhá léta a cena není tak vysoká, dá se všeobecně říci, že stojí v řádu několika stokorun dle rozsahu práce. V tom se samozřejmě odráží i cena použitých kamenů, zkrátka toho, že mistr brusič používá to nejlepší, co lze na trhu zakoupit v řádu desítek tisíc korun.

 

Nůž při práci mistra brusiče  

 

Na čepeli je patrné, jak vypadal zásah přečdchozího ,,brusiče"

 

Výsledná práce - jednoznačně dokonalé. A holí!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Detail výsledného výbrusu a nápravy fasety

 

 

Pokud máte zájem o úpravu ostří svého nože, pro dokonalé nabroušení se zrcadlovým výbrusem, kontaktujte Di Marcuse skrze Facebook - https://www.facebook.com/dimarcus79?fref=ts pro úplnost dodáváme, že mistr brusič je z Prahy a nůž lze po domluvě předat osobně, či jej zaslat poštou.

 

 

 

 

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

4.7 / 10

Přidej komentář
Váš příspěvek do diskuze:

Komentáře

avatar
Tomáš Sokol Datum: 13.03.2016 Čas: 18:59

Perfektní práce!