BERKUT byl rozpuštěn

Datum: 06.03.2014 | Autor: Petr Duchoslav

Jednotky speciálních oddílů pro zvláštní operace Berkut byly rozpuštěny. Nová vláda, jež vznikla během bouřlivé politické situace na Ukrajině, Berkut oficiálně počínaje středou 26. 3. 2014 zrušila. Podle nově instalované vlády to byly právě tyto jednotky, které se měly podílet na masakru civilistů během posledních týdnů, kdy politická krize na Ukrajině eskalovala. Příslušníci Berkutu budou v následujících dnech zřejmě odzbrojeni a převeleni do policejních útvarů.

 

Jednotka BERKUT při zásahu na Majdanu

 

Ministr vnitra Arsen Avakov vydal výnos, jimž pohotovostní jednotky ruší. ,,Berkut je pryč. Podepsal jsem nařízení číslo 144, o rozpuštění speciálních policejních jednotek Berkut," poznamenal ukrajinský ministr vnitra na svém facebookovém profilu.

 

Není však pravděpodobné, že Berkut zcela zanikne. Zhruba 5000 příslušníků tohoto zvláštního útvaru se je roztroušeno po celé Ukrajině a v některých částech země nadále podporují svrženého prezidenta Janukovyče. Příkaz se tak nevztahuje na všechny regiony Ukrajiny, resp. města. Východ a jih Ukrajiny a Krym nemá totiž kyjevská vláda zcela pod kontrolou, a zde Berkut nadále funguje při zajišťování veřejného pořádku.

 

Navíc na rozdíl od východu se na západě část jednotek Berkutu přidaly k opozici, aniž by proti nim zasáhly, zatímco na východě země je Berkut nadále v pohotovosti. Například ve Lvově přestaly tyto úderné jednotky útočit proti demonstrantům.

 

Jak se stupňuje politické napětí na Ukrajině, jsou zejména na Krymu oddíly Berkutu obnovovány. Otázkou tak je, zda výnos nabyde platnosti, protože v některých ruskojazyčných regionech jsou jednotky věrni právě Janukovyčovi.

 

Během několika týdnů krvavého násilí bývalý ministr vnitra nasadil Berkut do akce s cílem zjednat veřejný pořádek. Každopádně nyní jsou s Berkutem spojeny spíše negativní konotace v souvislosti s jejich zásahem na ukrajinském náměstí Nezávislosti. Jen uveďme, že násilnosti si na tomto náměstí během posledních týdnů vyžádaly podle neověřených zpráv asi 80 mrtvých.

Štítky

ukrajina Berkut

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

1.5 / 10

Související články

Přidej komentář
Váš příspěvek do diskuze: