BALISTICKÁ VESTA 2009 - ukázka, jak to chodí u vojáků...

Datum: 21.05.2014 | Autor: Redakce PN

Naše redakce získala podrobnou profesionální recenzi balistické vesty nejmenované české společnosti, která dodává i do AČR. Vzhledem k tomu, jak to chodí s nákupy vybavení a techniky u PČR a tomu, že zástupce uvedené společnosti neustále na našem "facebooku" pomlouval konkurenční produkty, tedy shieldTech (Shark), které důvěrně známe a snesou srovnání se světovou špičkou, padlo rozhodnutí vydat recenzi. Držte si klobouky, jedeme z kopce...

Vesta tak, jak jí zobrazuje výrobce a jejich obchodní zástupce na svém FB profilu

 

 

Recenze od profesionála v oboru

 

Vesta v potisku AČR, s chrániči klína, ramen i krku; s prodloužením zadní části. Balistická odolnost dle NIJ ST D 0101.04 - IIIA měkké části. Při dodání plátů NPP-2006 je balistická odolnost IV. Dodávána v plátěné tašce s potiskem a kapsičkami, plně rozpínací. Sumky nedodány- předpoklad použití s příslušenstvím k NPP-2006.

 


Přední část, boky, chránič klína a záda mají celou plochu pošitou, vodorovně i svisle, popruhy pro uchycení kapsiček na výstroj. Chrániče ramen pošity 3mi řadami zespod, zbytek suchý zip pro vlajku či znak. Upravení velikosti na ramenou skrze suchý zip a zajištěno popruhem provlečeným očky na klíční kosti. Upravení obvodu na suchý zip překládající se zepředu dozadu. Nutno předtím upevnit zadní díl pevně k tělu gumovým popruhem se suchým zipem. Poté gumový popruh se suchým zipem zepředu a nakonec již můžu překrýt přední díl se sumkami dozadu. Přichycení prodloužené části zad na suchý zip. Chránič klína uchycen suchý zip + zip. Chrániče ramen uchyceny popruhem se suchým zipem provlečeným na ramenou přes suchý zip sloužícím ke štelování velikosti. Kolem rukou pak na suchý zip. Ochrana zadní části krku spolu s vyztužením spodní části ramen na suchý zip. Přední díl chrániče krku je popruhem připojen z venku vesty k očku na soláru + suchý zip uvnitř na solár. Celek spojen dle obvodu krku na boku suchým zipem. Vkládání balistických vložek do kapes pod suchý zip. Při plném navěšení ochranných balistických dílů je možné přední a zadní díl složit a suchým zipsem přichytit zevnitř. Přední díl krční ochrany mohu odepnout na boku a spustit dolů na hruď. Vesta je zevnitř pošitá síťovinou- snad pro lepší větrání. Váha je velice nízká- základní set- 3,6kg     veškerá balistika- 6,8kg     vše s pláty - 11,8kg

 


Vlastní dojmy:

 


Zkoušeno osobou 176/67- velikost vhodná.    
Sloužím u bojových jednotek 11let, 2xAfghánistán. Zkoušeno a testováno se sumkami NPP-2006 (nejsou předmětem testování). 
-Dbát při sestrojování na doléhání suchých zipů- při použití jen trička značně řežou do těla. Při použití blůzy je toto celkem odstraněno. 
-Dbát perfektního uložení u upravení velikosti- stačí málo a je dost patrná nesouměrnost v zatížení ramen.
-Velice nešikovné zapínání při oblékání- veškeré suché zipy se jako naschvál přilepují k sobě a je tedy zdlouhavé a náročné se dostat do stavu bojeschopnosti. Zkoušeno při různých stavech připravenosti a uložení vesty, vše mělo jen pramalý vliv a stejně se lepilo k sobě. Při nutnosti rychlého použití (což je předpokladem v zahraničních misích) je tato vesta nevhodná.

 


-Jestliže je vesta oblečená a dotažena, kvůli fixaci na osobě, je voják značně neohrabaný a nemobilní. Vesta při dotažení funguje spíše jako korzet při bolesti zad a nedovoluje dostatečný pohyb. Pokus, při částečném povolení bočního spoje suchým zipem, se setkal s částečným úspěchem. I přes svou docela štíhlou postavu jsem mohl povolit jen částečně. Problém vidím v zhotovení vesty na menší obvody, a natvarováním vesty při dotažení do profilu „O“- celkově tedy tvar válce, jež se prostě neohne bez zlomení materiálu. Vyzkoušeno i osobou 75kg o shodné výšce, přesto pohyb do předklonu a manipulace v sedě nepříjemná a svazující. Při činnosti vojáka v zahraničí je nutné si terén před sebou občas dobře načíst- vesta neumožňuje. (mám na mysli minové incidenty, prohlídku pod vozidly, kontroly osob pod úrovni pasu apod.) Také řízení ATV, nebo skůtru je dosti komplikovaná.

 


-Při pohybu v technice se občas stalo, že se vesta samovolně rozepla. Bylo to způsobeno lékárničkou na boku. Ta v naplněném stavu má základnu rovnou a její plocha tudíž částečně odtahovala boční suché zipy. Odstraněno odejmutím IBV, ale vesta bez možnosti využití bočních oček je dost nepraktická.

 


-Zapínání vesty končící na zádech a spoj na ramenou nedovoluje v případě poranění páteře sejmutí vesty bez jejího rozstřižení. Tato skutečnost, že se odepíše materiál, my nevadí- problém je ve vybavenosti vojáka v poli, kdy nůžky schopné stříhat kevlar se u něj nevyskytují. Naši zdravotníci měli záchranářské nůžky na popruhy a pevné švy, ale kevlar by s nimi prostřihnout nešel.
-Ramena se oblékají docela složitě. Při oblékání chráničů ramen se musí vzít gumový popruh na zadní části a přetáhnout dopředu, kde se uchycuje. Je značně náročné si uzpůsobit obvod kolem ruky aby seděl a plnil funkci ochrany. Lepení suchým zipem je dost nepraktické. Zkoušeno též oblékat již nastavené- pro mě vhodnější oblékání. Zkoušeno taky přetočit ramenní ochranu na druhou ruku, ale zde je násobena nepraktičnost při spojování suchých zipů zepředu dozadu. 

 


- Často se stává, že se ochrany ramen při oblékání přetočí kolem popruhu a je nutno před navlečením ruky či připnutím popruhu je přetočit zpět- což je další navýšení času při nutnosti být bojeschopný a chráněný.
-Ramena jsou chráněna vždy jen z některé strany, to dle aktuální polohy rukou. Nenašel jsem pozici, kdy by ochrana plně doléhala a plnila tak opravdu funkci balistické ochrany. 

 


-Ramena jsou uchycena tak, že při připažení odstávají z ramen a dělají tedy záhyb a zachytávají se všude. Projít průlezem v autě je téměř nemožné a vyžaduje mnoho trpělivosti a nácviků. Rychlé opuštění techniky dveřmi je tímto také zkomplikováno. V obrněné technice je toto násobeno nutností se poutat 4a5ti bodými pásy. Celá procedura opuštění vozidla je pak časově náročná, vyžadující mnoho nácviků- v případě přetočení vozidla či deformace po IED by bylo nutné osoby nouzově vytahovat, to však považuji až za nemožné. Domnívám se, že při působení se spojeneckou technikou (Humvee, MRAP, …) a leteckými silami (UH60, PUMA…) bude taky asi dost nepraktické.
- Při použití s malým i velkým batohem je velice nekomfortní a jeho sejmutí je možné jen za pomoci kolegy, či za současného zlomení ochrany ramen, pevného zapření se a setřepání jej.

 


-Při střelbě s batohem se občas ramenní ochrana zapřela o batoh a ruce nešli zvednout- tudíž ani dobře mířit. Stalo-li by se to při kontaktu, mohlo by to mít fatální následky. Při použití vesty bez ochrany ramen je celkové použití vesty rychlejší a snad i funkčnější (bezpečnější, neboť nikde nezachytávám a jsem mobilnější), ale bez balistické ochrany boku.

 


-Při uvolnění krční ochrany se ta dostane do prostoru sumek a zavazí. Uvolněná navíc při pohybu značně cestuje do stran, neboť je uchycena vždy jen ve středu. Při uvolnění a zajištění jen za konec suchých zipů není vidět dolů, neboť je více nakrčená a zakrývá tak výhled dolů. Toto neumožňuje bezproblémové použití vesty a nesené výstroje.

 


-Bez použití zadní části ochrany krku (polstrování na ramena) se vesta silně zařezává do ramen, jelikož je zde jen plátno a končí zde obě vložené balistické vložky. Navíc je zde uchyceno očko pro nastavení velikosti a tak je do ramen tlačeno při použití batohu bodově ještě více, což u mě vedlo k mrtvení rukou. Neboť předpokládám použití této vesty vojáky a bojovníky, kteří vždy nosí batoh se zátěží, je tahle vesta nevhodná. 

 


-Chrániče klína jsou natolik pevně spjaty s vestou, že při předklonu či sedu se dosti zatlačí do břicha. Toto je natolik nepříjemné, že použití v jakékoli vojenské technice, nebo jenom pobyt v krytu je časově dosti omezen. Vše je samozřejmě individuální, předpokládám však tento problém u většiny uživatelů. Tento nešvar je natolik negativní, že nepočítám použití vesty s ochranou klína a tak je vesta nevhodná pro použití vojáky.

 


-Popruh našitý v místech mezi lopatkami, sloužící u jiných vest k tažení zraněného vojáka v ní, je zde asi kvůli lepší manipulaci s vestou. Soudím tak z důvodu nemožnosti vsunutí dlaně v rukavici do pracovního prostoru poutka. Budu-li chtít přesto popruh k tažení použít, musím si druhou rukou pomoci k bezpečnému úchopu. Zkusmo tažena osoba váhy 75kg na rovné podložce (koberec v kanceláři) vzdálenost cca 15m. Popruh se natolik zařezal do dlaně, že odtažení raněného ve vestě s výstrojí, po nerovném terénu, na vzdálenost větší 20-30m je nereálné s přihlédnutím na sílu bolesti v rukou.

 


-Při bojovém navěšení sumek a zatížení, se celá vesta převažuje dopředu dolů a je značně nepříjemné v ní překonávat větší vzdálenosti, chůze do schodů a přes překážky je možná jen se současným nadzvednutím vesty rukama- takže jsem nebojeschopný!
-Všechny spoje jsou provedeny suchým zipem, který vydává dostatečně hlasitý a charakteristický zvuk. Toto však pro vojáky není příliš žádoucí. Jestliže plní voják úkol skrytý před protivníkem, potřeba být tiše je velice důležitá. Potřeba se občas vysvléci skrze horké klima, či přiobléci v chladných nocích, povolit sevření na boky při chůzi do strmého kopce atd. je však také velice důležitá pro další bojeschopnost. Vesta však tuto možnost postrádá.

 


-Vysvlékání vesty je odlepením suchých zipů bočních chlopní se sumkami zezadu vpřed, odlepení gumových popruhů, a následné odlepení suchých zipů pod vestou na břichu. Po odlepení se musí něják vytáhnout paže s chráničů ramen a pak vše převléct přes hlavu. V případě havárie, vpadnutí vojáka do řeky apod., je tato činnost zdlouhavá a pro samotného nositele vesty značně komplikovaná. Považuji proto vestu nositeli za rizikovou až nebezpečnou.

 


-Síťovina všitá zevnitř, ani málem, neplní funkci odvětrávání a tak již při teplotě testování (20°C) se do 20min objeví první pot. Síťka je tloušťky cca 0,5mm a poté je vložena balistická vložka s voděodolným materiálem- pro delší životnost vložky. Tato sestava nedovoluje pohyb vzduchu uvnitř vesty ani při mírném uvolnění obvodu. Pocení nastává i bez zátěže při pobytu v budově- max. chůze po chodbě a 2xschody. Neshledal jsem u sebe potíže s rychlejším pocením než kolegové, proto nepředpokládám znatelnější rozdíly v pocitech jiných jedinců. Vesta je prioritně určena pro ochranu v zahraničních misích, pot a diskomfort tímto způsobený má vliv na snížení bojové činnosti- při zvýšeném pocení se vojáci stávají unavení, apatičtí a nebojeschopní. Vestu nelze adekvátně povolit pro větší větrání, tudíž nasazení v teplejším klimatu je značně omezeno.

 

 

ZÁVĚR: Tato vesta je pro účely armády a potřeby útvaru 601.skss neuspokojující.

 

 Jakákoli manipulace s vestou je zdlouhavá a nedostatečně funkční. Nošení je značně nepohodlné a unavující. Nositeli nedovoluje základní pohyby potřebné pro činnost vojáka. Oblékání je zdlouhavé a náročné, nejednou vyžadující podporu druhé osoby. Přestože balistická ochrana ve vestě je IIIA, s plátem IV, troufám si tvrdit, že konstrukčně neumožňuje plnohodnotnou balistickou ochranu případnému nositeli. Vzhledem k době nošení a zkoušení si činnosti v ní, musím hodnotit tuto vestu pro nositele (vojáka), jako nevhodnou a v jistých okamžicích nebezpečnou. BALISTICKOU VESTU 2009 XXX pro XXXXXXX NEDOPORUČUJI ZAVÁDĚT K ÚTVARŮM VYVÝJEJÍCÍCH BOJOVOU ČINNOST.

 

 

Fotogalerie

 

 

 

 

Celou fotogalerii naleznete na našem FACEBOOKU

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.558212740957882.1073741853.388610687918089&type=3&uploaded=16

 

 

Štítky

neprůstřelná vesta balistická vesta vesta pro armádu

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

5 / 10

Související články

Přidej komentář
Váš příspěvek do diskuze:

Komentáře

12
avatar
Abdelaziz Sallam Datum: 16.12.2014 Čas: 08:34

Dear

This is ABDELAZIZ LIn representing China V-great Protection Limited, a leading professional manufacturer and supplier of bulletproof (ballistic) products (ballistic tactical vest- body armor-ballistic tactical helmet-ballistic hard plate-tactical shield and Aramid fabric)

With the best technical and quality control team, V-great is the first Chinese company that is certified by the American National Institute of Justice and listed on NIJ official website, after having our products passed NIJ 0101.06 standards shooting tests.
V-great is considered to be the largest ballistic products manufacturer in China , with its producing lines based in Beijing - the Capital of China -with a scale of almost 20,000 m2. And mass production as below:
Aramid Fabric: more than 1,000,000 kilograms per year
Ballistic Vest: 200,000 pcs per year
Hard Ballistic Plates: 400,000 pcs per year
Ballistic Helmets: 180,000 pcs per year

V-great has a tight cooperation with companies from more than 40 countries of Europe, North America, South America, Africa, Middle East, Asia, etc.

Since we believe that the user’s safety is our responsibility, we set a group of strict rules for our quality control so that we can provide our customers best quality products with the most reasonable prices and shortest delivery time.

We appreciate your inquires, questions, and our working team will reply to you ASAP.
!!!! Best Regards and merry Christmas in advance

ABDELAZIZ LIN
Sales Department
Sales Manager
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
China V-great Protection
is a professional manufacturer and supplier for ballistic material and personal
protection products. We are dedicated to protect soldiers, civilians, and ground troops
from all over the world. Though conflicts cannot always be avoided, China V-great
Protection is working on saving lives!
Tel: +86 15210011801
Fax: +86 10 56960018-614
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
New Events
.Eurosatory 2014, June 16th-20th, Paris, France. Stand no.: F683 HALL

avatar
Petr Datum: 01.06.2014 Čas: 01:03

Zajímavá diskuze;-)

Co mohu dodat ohledně kvality výrobku firmy shieldtech.

Kolega který mel na starost test balistickych vest na výběrových řízení. My pověděl ze firma shieldtech tam byla take.

Kvalita vesty byla nejhorší ze vsech. Kulky létaly hodne hluboko. A skončila jako prvni.

Další ne jmenována osoba z jedné nejmenované vysoké školy. - firma shieldtech nas požádala o spolupraci. Dovezly své produkty na ukázku. A nejmenovana vysoka škola se jim vysmala na místě a oznámila ze jejich výrobky jsou 2.generace pozadu.

Ohledně vesty vop kterou nevyrábí firma gared jak se nekdo zmínil. Tak lepší je mit neco na sobě než být nahý. Nemam pravdu?
90% policistu nemají finance na nákup novych vest a jsou rádi za nákup starších. Vse z finančních důvodu.

avatar
skid Datum: 26.05.2014 Čas: 19:08

Takže vaše osobní spory s panem Pikolou na webu policejních novin :-) Děkuji nechci.
Klasický případ internetových pisálků a hrdinů, kteří rozjíždějí flame war.

avatar
ŠAVEL Datum: 25.05.2014 Čas: 14:32

Pane SKIDE, co ten odkaz měl jako říkat, nenašel jsem tam žádné vyjádření, vy jste stále mimo mísu, ta recenze neměla a nemá kritizovat to, co bylo dodáno do armády, ale kdyby jste si všechny související informace přečetl, tak by jste logicky musel dojít ke stejnému závěru jako já, zkusím Vám ho nastínit:
Na FB a nejen tam, se do SHARKu naváží neschopný a ničemu nerozumící Diego Mendoza alias civilním jménem Patrik Pikola, který neustále dělá chytráka a kritizuje kvalitu a ceny jmenované značky. Na svém FB profilu nabízel tuto vestu v zeleném provedení za 9000,-Kč a ta recenze měla pouze méně informovaným připomenout o jaký ksindl a shit vlastně šlo. . .no a tento opravdu fundovaný odborník, který není oficiálním dealerem GAREDu tuto vestu nabízel na prodej. A protože má stále naprosto zcestné kecy, bylo mu vlastně velmi elegentním a velmi inteligentním způsobem na ty jeho keci odpovězeno....pro mne z toho plynulo " ty nabízíš naprosto nepoužitelnou a nekvalitní vestu a stále se navážíš do někoho kdo dělá o 1000% lepší výrobky než ty, které nabízíš, takže zalez zpátky někam do díry a už nevylézej a nepleť se mezi lidi kterým nesaháš ani po kotníky. . .kdo toto nepochopil tak ať se jde léčit do Bohnic. . . Jenže pan Pikola je takový inteligent, že toto vůbec nepochopí, když se totiž podíváte tak tento člověk nabízí většinou vesty z druhé ruky dovezené z Německa a nebo vyloženě nekvalitní zboží a takový člověk bez jakékoliv inteligence se ještě naváží do firmy, která již několikrát dokázala, že prodává velmi kvalitní zboží a produkty.

avatar
Pilar Datum: 23.05.2014 Čas: 14:52

Dobrý den všem a speciálně panu Skid,

jsme velice rádi že vás všechny zajímá naše značka SHARK a slibujeme že se vynasnažíme aplikovat všechny vaše podněty do našich výrobků. Myslíme tím nejenom funkčnost (ochranu vás), účelnost i pohodlnost našich vest ale i přijatelnou cenu bez újmy na kvalitě.
Co se týče tohoto článku tak vám mohu říct zcela upřímně že jsem se o něm dozvěděl až po jeho zveřejnění prostřednictvím jednoho z našich klientů a neměl jsem tušení že v něm bude zmínka naší společnosti ShieldTech. Bohužel, nebo spíš díky bohu že nemám čas neustále komentovat pomluvy pana Skid protože mám hodně práce a určitě se tím pádem nejedná z mé strany na "házení hlíny" na společnost pro kterou "lobuje" nebo o jakoukoliv jinou. My se naopak snažíme vnést něco pozitivního a přínosného pro uživatele a tím pádem zlepšovat nabídku na trhu. Co se týče státních výběrových řízení (armáda/policie) tak to je kapitola sama o sobě a bohužel jsem toho názoru že je tam spíš rozhodující cena než cokoliv jiného jako třeba kvalita :-) Názor některých "rozhodčích" že nemůžeme do nabídky napsat v čem je náš výrobek lepší jelikož toto by bylo ZNEVÝHODŇOVÁNÍ KONKURENCE mi připadá absurdní. No to je ale téma na několik stránek a na dlouhou debatu. Nicméně všichni máte možnost si osahat, vyzkoušet, porovnat a ohodnotit veškeré vesty a výstroj co tady na českém trhu je a rozhodnou se co je pro Vás "to nejlepší"
S přáním pěkného dne,

Viktor Pilař
Shield Tech jednatel.

avatar
skid Datum: 22.05.2014 Čas: 14:11

redakce: naprosto souhlasím. Forma recenze výstroje tady má rozhodně co dělat. Ale když recenze vyšla před 2 lety na armádních novinách, tak nevidím důvod proč uveřejňovat to, co bylo dávno uveřejněné.

avatar
skid Datum: 22.05.2014 Čas: 12:59

šavel: https://www.facebook.com/ceo.shieldtech?fref=ts - zástupci shield tech se k tomu opravdu nevyjadřují ... -citát: "...shieldTech (Shark), které důvěrně známe a snesou srovnání se světovou špičkou..." reklama jak bitch -"nejmenovanou českou firmu" si každý kdo má něco v hlavě domyslí nebo vyhledá. Mrzí mě že se konkurenční boj a nějaké osobní neshody přenesly až na web policejních novin, které především mají informovat o aktualitách ze světa bezpečnostních složek. Ale to se ve společnosti kde každý hází hlínu na každého a využívá k tomu kde co, stává . . .

 

Komentář redakce:

Vážený pane,

 ano, naše redakce byla několikrát přítomna testu balist.vest a plátů firmy ShieldTech (SHARK), stejně tak jako řada policistů i ze speciálních útvarů. V tomto testu, který sdílíme nejmenujeme, to že si mnozí dají jedna a jedna dohromady je logické. Je nám jedno, jaká značka co vyrábí, ale podstatná je kvalita a komfort pro uživatele, tedy vojáky, či policisty.

avatar
ŠAVEL Datum: 22.05.2014 Čas: 11:18

Pro pana Skida:

Ten článek mi tedy nepřipadá, že by propagoval Shield Tech, a už vůbec nemůže být řeč, že kritizuje jiné firmy, žádná tam není uvedena a nikde se ktomu zástupci Shield Tech nevyjadřují. JE POTŘEBA ZDŮRAZNIT, po přečtení všech příspěvků, že člověk který se neustále naváží do této firmy na různých fórech, kritizuje výrobky a přitom sám jako zástupce jiné společnosti nabízí ten největší SHIT který se dá v podobě vesty pořídit. . .a v tom je rozdíl, kdy intelignetním lidem to došlo a těm ostatním prostě ne, ale to se v této spoelčnosti stává. . .
A jestli nějaká recenze byla nebo nebyla není podstatné, ale na druhou stranu, dle té recenze před dvěma roky, už tehdy bylo jasné, že je to nekvalitní výrobek a ten Pikola má tolik drzosti, že to ještě nabízí a V TOM JE PRÁVĚ TEN ROZDÍL jak se jedna firma firma svou obchodní politikou liší od druhé. Zakaždou cenu prodat sračku, hlavně že to někdo koupí, je to levné než u konkurence tak to těm"idiotům" co tomu nerozumí prostě prodáme. . .

avatar
skid Datum: 21.05.2014 Čas: 17:26

Recenze na tuto vestu byla už před 2 rokama na armadnich novinach viz http://www.armadninoviny.cz/vesta-ochranna-pancerova-2009.html
Přijde mi to jako reklamní článek, kdy se někdo snaží propagovat shieldtech a kritizuje výrobky ostatních firem.

avatar
ŠAVEL Datum: 21.05.2014 Čas: 15:51

To je sice pravda, že je to delší dobu, ale tato vesta přestože na ni byl negativní ohlas se stejně zavedla. Pokud by se zavedlo TBV od ALP tak jednotky v Afghánistánu neměli s touto vestou takové problémy. Ovšem pointa je v tom, že někdo tuto vestu nabízel do prodeje za párk korun a tato recenze jasně říká, že ta vesta nestojí za nic. O to nejspíše šlo PN, kteří toto uveřejnili.
Na druhou stranu, i podle této vesty se dá poznat, které firmy spolupracují a přebírají vzájemě shity...ta zelená vesta je od firmy GARED, dříve PETRIS a SP3, snima je ve spolku SPM -LOPACO a někdy i ARGUN. Takže co chcete potom dostat za vybavení, když všichni mají to stejné a nestojí to za nic. Ještěže tady byl alespoň ALP a teď ta nová společnost ShieldTech.
Závěr: každopádně je to vesta která nestojí absolutně za nic a to ani za těch 9000,-Kč za které to nabízel ten retardovaný zástupce té firmy. Takže asi je lépe si koupit vestu za 13-15tis. Kč která bude stát za to, než tuto napodobeninu. . .každý ať si to přebere....

12